Gdzie jechać po zdrowie?

eco energia | 04.05.2015 09:00Często wybierając urlop w uzdrowiskach nastawiamy się na pobyt w miejscach odpowiednich dla naszego organizmu. Warto jednak mieć świadomość, że polskie uzdrowiska nie zawsze są takie zdrowe, jak je reklamują.Przyjeżdżając do uzdrowiska płacimy opłatę klimatyczną m.in. za krajobraz, ale także czyste powietrze. Niestety, dane wskazują, że poziomy dopuszczalne pyłów zawieszonych są przekroczone prawie w całej Polsce. Najczystsze powietrze znajduje się w uzdrowiskach na terenie województwa zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz w okolicach Zielonej Góry, Trójmiasta i Białegostoku. Oznacza to, że wiele miejsc, które od lat mają statut uzdrowiska, obecnie by już go nie otrzymało. Niesie to za sobą wiele konsekwencji.

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że wyprawa do miejscowości uzdrowiskowej, w której powietrze jest zanieczyszczone może sprawić, że stan choroby skórnej np. u dziecka się pogorszy, a kaszel astmatyczny  i inne schorzenia nasilą. Wdychanie szkodliwych pyłów i gazów ma także negatywne konsekwencje dla naszego serca. Najnowsze badania dowodzą, że nawet chwilowe przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu może zostawić w organizmie trwały ślad.


Bezprawna opłata


Jak zatem należy się przygotować na wyjazd do uzdrowiska? Na pewno warto sprawdzić, czy w gminie, w której pobierana jest opłata klimatyczna i uzdrowiskowa nie są przekroczone normy zanieczyszczenia powietrza. Jeśli są, to możemy zwrócić się ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z prośbą o zwrot takiej opłaty za nasz pobyt. Stan czystości powietrza w miejscu, gdzie wybieramy się na urlop można sprawdzić na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (powietrze.gios.gov.pl).Obecnie najbardziej zanieczyszczone jest powietrze na południu Polski( w tym również w górach). Najlepiej byłoby więc wybrać uzdrowisko bliżej morza.


Czy mamy na to wpływ?


Jeśli chcielibyśmy zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju, warto zainteresować się kwestią tzw. Alarmów Smogowych. Obecnie działają trzy: Krakowski, Dolnośląski i Podhalański. Ich działalność polega głównie na edukacji, ale także zachęcaniu lokalnych władz do rozwiązania tego problemu. Na ich stronach można znaleźć informacje o aktualnym stanie powietrza i poziomie smogu.


Agnieszka Pollak-Olszowska