W Beskidach wyrośnie Rowerowy Las

eco energia | 23.10.2014 07:02

 

Fundacja Ekologiczna ARKA, Nadleśnictwo Bielsko i uczniowie Bielskiej Szkoły Rzemiosł posadzili pierwsze drzewa w Rowerowym Lesie.


Rowerowy Las to akcja zorganizowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w Bielsku-Białej. Jej celem jest sadzenie drzew przez rowerzystów w Beskidach. Drzewa będą systematycznie sadzone w Beskidzie Śląskim. Pierwszych 70 sadzonek, 21 października umieszczono przy wjeździe do Doliny Wapienicy.
 

-Pierwszą akcję sadzenia drzew poprzedził happening z udziałem aktorów na szczudłach, symbolizujący postaci Dobrego Powietrza i Złej Dioksyny z wielkoformatowymi transparentami i żywym ogniem. To rower, a nie samochód, może być głównym środkiem codziennej komunikacji. Systemowe wypożyczalnie rowerów wkraczają do polskich miast, także do Bielska-Białej. Wraz z elektrycznymi autobusami i likwidacją starych pieców węglowych do ogrzewania domów, przyczynią się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w powietrzu – mówi organizator tego wydarzenia, Piotr Sokół.

 

Z 19000 kilometrów wyrośnie 1900 drzew


Rowerowy Las jest efektem Ekologicznej Sztafety Rowerowej, którą Fundacja Ekologiczna ARKA zorganizowała wiosną tego roku. Po zarejestrowaniu na www.sztafetarowerowa.pl można było dołączyć przebyty na swoim rowerze dystans do wspólnego bilansu akcji. W sumie rowerzyści (a także kilkuosobowa ekipa ARKI na trasie Gdańsk-Katowice wzdłuż rzeki Wisły, gdzie powstaje ogólnopolska trasa rowerowa, przejechali ponad 19 000 kilometrów. To przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla na blisko 5 000 ton. Dlatego, zgodnie z intencją sztafety,  posadzonych zostanie ponad 1 900 drzew (jedno drzewo za każde 10 kilometrów). Partnerem akcji jest Nadleśnictwo Bielsko, które wspiera wiele inicjatyw ekologicznych.
 

-ARKA była pierwszą organizacją pozarządową w Polsce, która zaczęła prowadzić edukację ekologiczną na temat zanieczyszczeń powietrza. Najważniejszą przyczyną są przestarzałe kotły w domach jednorodzinnych i to, co się w nich spala: złej jakości węgiel, muł oraz śmieci i Inne odpady. Z kominów pieców do powietrza dostają się niebezpieczne dla zdrowia i przyrody związki chemiczne i pyły – dodaje Piotr Sokół.
 Dzień Czystego Powietrza
 

Fundacja Ekologiczna ARKA od 2005 roku organizuje Dzień Czystego Powietrza. W tym roku będzie on obchodzony w całej Polsce 14 listopada. Sadzenie Rowerowego Lasu zainaugurowało te obchody, w ramach których odbędą się happeningi i przemarsze zachęcające do korzystania z komunikacji publicznej i rowerów, sadzenia drzew i dbania o to, by w przydomowych kotłach nie spalano śmieci.

Na 90 % obszaru Polski stężenie PM10 (cząstka pyłu o średnicy 10 mikrometrów lub mniejszej) przekracza normy. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska z 2013 r., sześć polskich miast znajduje się w czołówce miast europejskich, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Właśnie dlatego warto zaangażować się w działania, które mogą zmienić jakość wdychanego przez nas tlenu.

 

Agnieszka Pollak-Olszowska

Zdjęcia: Fundacja Ekologiczna ARKA