(Nie)ekologiczne święta

Anna Dulak

eco info | 08.12.2017 07:45

Święta to najbardziej intensywny czas zakupów w ciągu całego roku. Na prezenty, jedzenie i spotkania towarzyskie wydamy ok. 880 zł – to 2% więcej, niż poprzednio, ale i tak najmniej spośród państw objętych badaniem.

Firma Deloitte już po raz 20 przeprowadziła badania pod nazwą „Zakupy świąteczne”. Celem było uzyskanie informacji na temat przewidywanej wysokości wydatków oraz strategii zakupowych na tegoroczne święta Bożego Narodzenia, a także identyfikacja kanałów sprzedaży, które cieszą się największą popularnością wśród konsumentów europejskich państw. Badanie przeprowadzono w okresie 2-15 października 2017 roku. Objęto nim 7340 respondentów z 10 krajów, co w Polsce przełożyło się na 780 ankietowanych osób. Przedział wiekowy wynosił 18-65 lat.

 

© zahar2000


Świąteczny bilans
Jak wynika z raportu firmy Deloitte, na tegoroczne święta Bożego Narodzenia Polacy przeznaczą 209 euro, czyli 882 zł. To kwota o 2% większa, niż w 2016 roku. Niewielki wzrost może wiązać się z faktem, że po raz pierwszy od dwóch lat pozytywnie oceniamy sytuację gospodarczą i z optymizmem patrzymy w przyszłość. Poziom zadowolenia wzrósł znacząco – z 15,6% w ubiegłym roku do 32,7% w 2017 roku. Na tle pozostałych przebadanych państw (Belgia, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Rosja, Wielka Brytania, Włochy) nasze wydatki nie przedstawiają się jednak imponująco. Przeciętny Europejczyk przeznaczy na święta aż 368 euro, czyli ok. 1553 zł.


Polacy najwięcej przeznaczą na prezenty (451 zł), na drugim miejscu znajdą się artykuły spożywcze (342 zł), a na trzecim – spotkania towarzyskie (89 zł). Podobny rozkład wydatków kształtuje się w pozostałych państwach. Przeciętny Polak pod choinką najbardziej wyczekuje w tym roku kosmetyków lub perfum, książek oraz słodyczy i właśnie takie produkty deklarujemy kupić dorosłym. Z kolei nastolatków najczęściej obdarzymy słodyczami i grami komputerowymi, ale też płytami CD, które zyskują na popularności. Najmłodszym dzieciom wręczymy zabawki kreatywne i artystyczne oraz książki. Ubiegłoroczni liderzy w tej kategorii – klocki – w tym roku znajdą się dopiero na trzecim miejscu spośród najchętniej kupowanych prezentów.

 

© ipopba


Multimedia kupimy w sklepach internetowych, z kolei produkty spożywcze i zestawy prezentowe w super- i hipermarketach. W stacjonarnym kanale sprzedaży dominować będą tradycyjne sklepy lokalne. Z zakupami coraz rzadziej czekamy do ostatniej chwili – wydatki świąteczne planujemy już od listopada, a najwięcej kupimy w pierwszej połowie grudnia.


Ekologia w święta
Większe wydatki oznaczają jednocześnie, że zamierzamy kupować więcej i tym samym wykorzystywać więcej opakowań - najczęściej jednorazowych i plastikowych. Średnio w ciągu roku na jedną osobę przypada w Polsce 450 foliowych torebek. To ponad 100 razy więcej niż np. w Danii. W gorączce świątecznych przygotowań pośpiech i wygoda biorą górę nad ekologią. Polacy zapominają, że czas rozkładu foliowej torby, która posłuży nam tylko kilkanaście minut, to nawet 400 lat. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez markę SodaStream na jedną osobę przypada dziennie nieco ponad 1 plastikowa butelka napoju, w skali roku jest to ponad 365 butelek*. Jeśli pomnożymy tę liczbę przez kilku członków rodziny okazuje się, że przeciętna trzyosobowa polska rodzina może w ciągu roku „produkować” ich ponad 1000. Tymczasem jedna plastikowa butelka rozkłada się w środowisku naturalnym nawet dłużej niż torba foliowa - aż 450 lat. Co ważne, zaledwie 10% plastikowych opakowań jest poddawanych recyclingowi. Ok 80% pozostaje na wysypiskach i wraca do środowiska naturalnego**.

 

© Minerva Studio


Warto pamiętać o aspekcie ekologicznym podczas świątecznych zakupów. Początkiem zmian może być np. wybór produktów bez niepotrzebnych opakowań, które i tak od razu wyrzucamy. To samo dotyczy jednorazowych opakowań jak foliowe torebki czy butelki PET. Łatwo zamienić je na zdecydowanie trwalsze, materiałowe torby, czy pojemniki wielorazowego użytku.


* Badanie Biostat na zlecenie marki SodaStream
** http://www.news.ucsb.edu/2017/018137/plastic-­‐planet