Piję wodę z kranu

po godzinach | 15.04.2015 08:19

Dąbrowa Górnicza powoli staje się miastem zielonym i ekologicznym. Wytyczenie nowych ścieżek rowerowych, wprowadzenie budżetu obywatelskiego to tylko część zmian. Teraz dąbrowskie Wodociągi promują akcję „Piję wodę z kranu”. 

 

 

Takie przypadki znane są już od jakiegoś czasu. Ostatnio głośno było o prezydencie Słupska, Robercie Biedroniu, który „kazał” swoim mieszkańcom pić wodę z kranu. Ale jeśli woda nadaje się do codziennego spożywania, to czemu nie? Z podobnego założenia wyszły Wodociągi w Dąbrowie Górniczej, które zachęcają do picia pospolitej „kranówki”. Jak mówi Andrzej Malinowski, Prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów:

 

Picie wody z kranu jest bezpieczne i zdrowe, to duża oszczędność i ekologia. Jeden metr sześcienny wody w Dąbrowie Górniczej kosztuje 6,56 zł czyli cena litra to niespełna 1 grosz (0,007 zł), a przy okazji chronimy środowisko nie zużywając plastikowych butelek.

 

Jednak zwykłego człowieka trudno przekonać, że taka woda nadaje się do picia bez potrzeby jej uprzedniego gotowania. Większość z nas kojarzy „kranówkę” jako wodę pełną chloru i kamienia, gdzieniegdzie o żółtawej barwie, na pewno niezdatną do spożywania. Inaczej sprawę przedstawia Aleksandra Konderak, Zastępca Kierownika Działu Eksploatacji Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o.

 

Woda pochodzi w ponad 80 procentach z ujęć głębinowych zlokalizowanych w Ujejscu, Trzebiesławicach, Ząbkowicach i Łazach Błędowskich, gdzie jest ujmowana z odwiertów w warstwie triasowej z obszaru jurajskiego, bogatego w składniki mineralne, wśród nich wapń i magnez.

 

Ponadto posiada w swoim składzie również sód i potas. To nie jedyna jej wartość. Im więcej tych składników mineralnych tym bogatsza woda i jednocześnie twardsza.

 

Twardość wody nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego pomimo, że jest niepożądana ze względów gospodarczych, gdyż powoduje osadzanie kamienia w urządzeniach grzewczych. Przegotowanie czy podgrzanie wody powoduje wytrącenie części minerałów w postaci kamienia, co zmiękcza wodę, ale powoduje też pogorszenie składu mineralnego wody. Z tego powodu lepiej pić wodę prosto z kranu – tłumaczy Katarzyna Skorek, Kierownik Laboratorium Dąbrowskich Wodociągów Sp. z o.o.

 

Woda płynąca w Dąbrowie Górniczej jest pod stałą i ścisłą kontrolą laboratorium i Sanepidu. Próbki są pobierane zarówno w ujęciach, jak i na całej długości sieci wodociągowej. Dane z przeprowadzonych badań są co miesiąc publikowane w formie tabelki na stronie dąbrowskich Wodociągów tak, aby każdy mieszkaniec miał do nich wgląd. Wodociągi rozpoczęły swoją akcję, współpracując przy organizacji VIII Półmaratonu Dąbrowskiego. Na trasie biegu każdy uczestnik mógł uzupełnić płyny, korzystając ze stanowisk z wodą czerpaną ze źródła w Ujejscu. Rozdano również 1200 bidonów.

 

 

Parametry wody z ujęcia głębinowego w Ujejscu

Suma składników mineralnych: 464,3 mg/l

Anion wodorowęglanowy (HCO₃⁻) 285,5 mg/l

Kation magnezowy (Mg2+) 31,00 mg/l

Anion fluorkowy (F¯) 0,1 mg/l

Kation wapniowy (Ca2+) 82,00 mg/l

Anion siarczanowy (SO42-) 47,00 mg/l

Kation sodowy (Na+) 4,81 mg/l

Anion chlorkowy (Cl-) 14 mg/l

Kation potasowy (K+) <1,0 mg/l