Akwarium z telewizora, grill ze starej pralki

po godzinach | 09.10.2015 08:10

 

W Gliwicach-Łabędach działa już Centrum Edukacji Ekologicznej "Łabędź". Przekonamy się tam, jak oryginalne zastosowanie dzięki recyklingowi może mieć stary sprzęt elektroniczny. 

Elektro-akwarium

Znajdziemy tam prawdziwe cuda. Przykład? To, że telewizor pochodzi z lat 70. i już nie działa wcale nie znaczy, że musi skończyć na śmietniku. W Centrum Edukacji Ekologicznej "Łabędź" został on przerobiony na akwarium. Usunięto kineskop, dodano szyby, zainstalowano filtr i w środku pływają już ryby. Inny przykład? Stary, szeroki monitor, którego wielu z nas chętnie by się pozbyło, z powodzeniem pełni funkcje domku dla chomika. Został uzupełniony o elementy klatki, dzięki czemu dostał nowe życie. Takich przykładów w Gliwicach-Łabędach jest więcej. Wystarczy odwiedzić, by się przekonać.


 

Nie ma rzeczy niepotrzebnych

Organizatorem Centrum Edukacji Ekologicznej "Łabędź" jest firma PTH Technika, która recyklingiem zajmuje się od lat. Otwierając Centrum, chce mocniej postawić na edukację ekologiczną. Ci, którzy odwiedzą "Łabędzia" najpierw przejdą swoistą ścieżkę edukacyjną. Na początku odwiedzą sporą halę, gdzie zobaczą, jak poddaje się recyklingowi zużyty sprzęt elektroniczny - od komputerów po pralki. Organizatorzy pokażą im cały proces, jaki przechodzą takie urządzenia. Na początku wydają się zupełnie bezużyteczne, by po recyklingu imponować oryginalnością. Z hali przejdziemy do Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie odzyskane urządzenia można już podziwiać w pełnej krasie.

Już niedługo w Centrum Edukacji Ekologicznej "Łabędź" wiedzę o recyklingu i odzyskiwaniu elektronicznego sprzętu będą zdobywać uczniowie z gliwickich i zabrzańskich szkół. To, czego się tam dowiedzą, mają przekazać rodzicom. Pierwsze grupy mają pojawić się w "Łabędziu" w kwietniu. Każdy jednak powinien się tam wybrać, by zobaczyć, jak wiele sprzętów może nam służyć przez długie lata. Wystarczy tylko odpowiedni pomysł.