Zachwycający biurowiec!

eco dom | 05.06.2014 08:05

            

 

 

Pierwszy na Śląsku biurowiec pasywny, zasilany źródłami energii odnawialnej jest  osiem razy bardziej wydajny niż tradycyjny budynek. Rocznie zużywa tylko 15 kWh na metr kwadratowy. Jego budowa trwała aż siedem lat.
 

Pięciokondygnacyjny budynek o powierzchni 7,5 tysiąca m kw. pozbawiony jest tradycyjnych systemów grzewczych. Zastosowano w nim natomiast najnowocześniejsze technologie pozyskiwania ciepła, takie jak sondy geotermalne i kolektory słoneczne. Oprócz odnawialnych źródeł energii, budynek pasywny w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach został wyposażony w rozwiązania pozwalające w maksymalny sposób oszczędzać energię zużywaną przez ten obiekt, jak również zapewnić komfort jego użytkowania.

Ultranowoczesne wnętrze budynku cechuje minimalistyczny styl. Wśród zastosowanych przez architektów materiałów dominują szkło, metal, kamienie oraz beton. Ledowe oświetlenie podkreśla surowość wnętrza, a mnogość roślin ma przypominać o tym, jak ważna w naszym życiu jest natura.    

W biurowcu działają firmy o profilu technologicznym, które prowadzą innowacyjne badania nad odnawialnymi źródłami energii. Całkowity koszt inwestycji to prawie 36 milionów złotych.