Bytom: Drony sprawdzą, czym palą mieszkańcy

eco energia | 28.10.2016 13:07

Bytomski samorząd walczy o czyste powietrze w mieście. Wykorzysta do niej drony, których zadaniem będzie sprawdzanie, czym palą mieszkańcy Bytomia w swoich piecach.
 
Latające laboratorium
 
Testy nowoczesnego sprzętu przeprowadzał Główny Instytut Górnictwa, który opracował nowatorskie urządzenie nazywane fachowo: "mobilną platformą monitoringu wybranych parametrów niskiej emisji z wykorzystaniem dronów". Zastosowano w nim własne rozwiązanie laserowych mierników stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla. Latające laboratorium cechuje niezawodność działania w trybie „on line” i wysoka dokładność pomiarów, która pozwala na wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń.
 
 
Dotychczas jedynym sposobem walki z lokatorami lub zakładami spalającymi szkodliwe substancje były czasochłonne kontrole Straży Miejskiej i pracowników Wydziału Ekologii Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Dzięki zastosowaniu drona, diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z naszego komina, natychmiast przeprowadza jej analizę.  Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie.  Obecność szkodliwych gazów i pyłów świadczy o tym, jakiego „paliwa” używa niefrasobliwy lokator – mówi dr inż. Jan Bondaruk, zastępca Naczelnego Dyrektora  ds. Inżynierii Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa.
 
Testy z wykorzystaniem dronów to kontynuacja bytomskich starań w zakresie ochrony środowiska. Pod koniec 2015 roku miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie w ramach programu KAWKA. To proekologiczne przedsięwzięcie ma przyczynić się do zmniejszenia emisji szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw w gospodarstwach domowych. Program zakłada podłączenie kilkudziesięciu obiektów do nitki ciepłowniczej i likwidację ok. 450 nieekologicznych zasypowych pieców węglowych. Warto przypomnieć, że nad problemem ograniczenia niskiej emisji Bytom pracuje już od lat 90-tych. Udzielane są dotacje na zmianę systemów ogrzewania ze starych nieefektywnych i nieekologicznych form grzewczych  (takich jak np.: piece kaflowe, zasypowe piece węglowe, w których ludzie oprócz złej jakości węgla spalają niestety również odpadki) na piece proekologiczne (piece węglowe z podajnikiem, uniemożliwiające spalanie odpadków, posiadające certyfikat emisyjny).
 
Anna Dulak