Carsharing w eko-mieście

Anna Dulak

eco info | 22.10.2017 11:27

Życie w miastach wymaga przemieszczania się. Mieszkańcy dużych ośrodków mają do wyboru wiele środków transportu, ale często najwygodniejszy okazuje się samochód. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak systemy carsharingu, nie trzeba jednak posiadać auta na własność, by móc z niego korzystać – wystarczy je wypożyczyć.

 

© CONSTANS PR


Wygoda bez posiadania
Samochód jest pod wieloma względami najwygodniejszym środkiem transportu – zwłaszcza gdy trzeba szybko przedostać się do oddalonej dzielnicy miasta czy przewieźć ciężkie zakupy. Nie oznacza to jednak, że każdy mieszkaniec miasta musi posiadać auto.


W polskich i europejskich miastach rozwija się mobilność na żądanie. Mieszkańcy mogą wypożyczyć samochód na dokładnie tyle czasu, ile potrzebują – płaci się za przejechane kilometry. W ten sposób można użytkować auto bez ponoszenia kosztów jego utrzymania.  Przy tym opłata za przebyte kilometry sprzyja racjonalnemu korzystaniu z auta – kiedy nie ma takiej potrzeby, można wybrać komunikację miejską. Oprócz tego mobilność na żądanie umożliwia ograniczenie ruchu samochodowego w miastach, a w konsekwencji także redukcję zanieczyszczeń.

Elektryczny Madryt
Rozwiązanie, które niedawno wprowadzono w Madrycie, łączy zalety pojazdów z napędem elektrycznym i mobilności na żądanie. Ruszył tam nowy serwis carsharingowy, którego flota składa się z 500 aut Renault ZOE. Jest to więc system w całości oparty na samochodach elektrycznych. Tym samym mieszkańcy zyskują nowy, bezpieczny dla środowiska sposób poruszania się po stolicy Hiszpanii.

 

© CONSTANS PR


Carsharing w Polsce
Przykładem systemu mobilności na żądanie w Polsce jest Traficar, działający na terenie Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Za pomocą specjalnej aplikacji każda osoba, która zarejestruje się w systemie, może wypożyczyć auto (dostępne są m.in. Renault Clio, a w Krakowie także Kangoo).

Co dalej?
Przyszłość należy jednak do systemów carsharingu opartych na samochodach autonomicznych. W nieodległym czasie wypożyczyć będzie można samochód, który sam zawiezie nas do celu. W Rouen we Francji ruszył projekt „Rouen Normandy Autonomous Lab”. Jest to eksperymentalny etap pierwszej w Europie usługi transportu na żądanie na drogach publicznych z wykorzystaniem autonomicznych samochodów elektrycznych. Już w przyszłym roku mieszkańcy miasta będą mogli wypożyczyć jeden z czterech samochodów Renault ZOE wyposażonego w technologię jazdy autonomicznej.

 

© CONSTANS PR

Carsharing na ECO-MIASTO
Carsharing to rozwiązanie z zakresu mobilności zrównoważonej, jednej z sześciu kategorii projektu ECO-MIASTO. Jego część stanowi konkurs dla miast, w ramach którego nagradzane są ośrodki, które najlepiej realizują ideę zrównoważonego rozwoju. W każdej z sześciu kategorii (mobilność zrównoważona, gospodarka odpadami, gospodarka wodna, systemy energetyczne, efektywność energetyczna i zieleń a powietrze) zostaną przyznane dwie nagrody – jedna dla ośrodka miejskiego o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 100 tys., a druga dla większego miasta. Laureaci w kategorii mobilność zrównoważona otrzymają do testów w 100% elektryczny samochód Renault ZOE na okres jednego miesiąca.

 

© CONSTANS PR


Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.