Choinki nadziei

eco energia | 16.12.2014 08:20

,,Choinki nadziei” akcja Fundacji Ekologicznej ARKA łączy pokolenia, podkreśla wrażliwość na potrzeby ludzi starszych i samotnych, propaguje także drzewka w doniczkach, których zakup sprzyja ochronie środowiska.

 

 

 

W tym roku akcja organizowana jest już po raz 10-ty. Z tej okazji Fundacja Ekologiczna ARKA odebrała gratulacje od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego.

 

Razem z organizatorami chciałbym zwrócić uwagę, że święta też mogą być ekologiczne. Nie każdy zasili choinkę pedałując na rowerze, ale może oszczędzać energię w inny sposób, może ograniczać odpady przez przemyślane zakupy. Może kupić naturalną choinkę z legalnego źródła, ubrać ją w ozdoby z recyklingu lub wytworzone przez rodzimych producentów- mówi Minister Środowiska Maciej Grabowski.

 

Fundacja Ekologiczna ARKA razem z partnerem strategicznym Lasami Państwowych i placówkami oświaty prowadzi akcję Choinki Nadziei od 2005 roku.

 

W Polsce przybywa osób starszych. Życie osoby w podeszłym wieku jest trudne, często samotne, pozbawione serdecznego kontaktu z innymi. W okresie świątecznym samotność szczególnie boli. Choinki Nadziei – pięknie ozdobione drzewka przyniesione ludziom starszym, niepełnosprawnym lub wykluczonym społecznie dodają energii, witalności i nadziei na lepszą przyszłość. Drzewka, które uczniowie mogą własnoręcznie przyozdobić i wraz z piosenką czy przedstawieniem zanieść potrzebującym, chętnie przekazują nadleśnictwa w całej Polsce. Wystarczy zadzwonić i zapytać o możliwość współpracy - mówią organizatorzy.

 

Piłkarze zmalowali ozdoby

 

Najważniejsza część akcji odbyła się w piątek, kiedy Piłkarze Towarzystwa Sportowego Podbeskidzie wraz z Fundacją Ekologiczną ARKA dekorowali Choinkę Nadziei w Galerii Sfera w Bielsku-Białej. Tego dnia Arka poprowadziła także warsztaty dla 150 uczniów bielskich szkół, na temat możliwości ograniczania odpadów i oszczędzania energii. Młodzi  słuchacze wykonali również ozdoby i łańcuchy z recyklingu, którymi przystrojono choinki ustawione na Placu Bolka i Lolka przed Galerią. Ciekawostką jest to, że tradycyjnie w ramach akcji światełka na świątecznych drzewkach połączone były z rowerami, wyposażonymi w urządzenie do przetwarzania siły fizycznej potrzebnej do pedałowania, czyli w energię elektryczną. 

 

Przyozdobione drzewka - zgodnie z intencją akcji Fundacji Ekologicznej ARKA zostaną przekazane do Domów Spokojnej Starości i Domów Dziecka w regionie.

 

Nasza akcja łączy dwie tematyki: społeczną i ekologiczną. Zachęcamy do organizowania wydarzeń świątecznych w domach dziecka i domach opieki społecznej. Promujemy tzw. ekologiczne święta: zachęcamy do oszczędzania energii, ograniczenia odpadów, używania naturalnych choinek  z polskich lasów lub szkółek i nie marnowania jedzenia – podkreśla Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

 

tekst: Agnieszka Pollak-Olszowska

foto: Fundacja Ekologiczna ARKA