Coraz więcej rowerów!

eco info | 09.08.2017

Rowerami miejskimi Nextbike można jeździć już po Katowicach, Gliwicach, Tychach i Pszczynie. W przyszłym roku rowery tej firmy wyjadą na ulice Sosnowca, a do przetargu na system rowerów miejskich szykuje się też Jaworzno. 
 
Katowice – kolejna rozbudowa
 
1 sierpnia oddano do użytku 5 nowych stacji City by bike: Giszowiec – Plac pod Lipami, Murcki – Park Murckowski, Osiedle Witosa – Plac Herberta, Szopienice – Plac Powstańców Śląskich i Nikiszowiec – Lodowisko „Jantor”. Nowe stacje pojawiły się w dzielnicach, w których do tej pory nie można było wypożyczyć roweru, umożliwiając mieszkańcom i turystom komunikację rowerową ze Śródmieściem. „Katowice stają się coraz bardziej rowerowym miastem” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – „Z rowerów korzystają nie tylko mieszkańcy Katowic, ale również turyści. Od sierpnia na rowerze miejskim City by bike można dojechać m.in. na Giszowiec i Nikiszowiec.”
 
Popularność rowerów miejskich w Katowicach stale rośnie. W systemie zarejestrowało się już ponad 18 tysięcy osób, połowa z nich dokonała rejestracji w tym roku. Łącznie dokonano już ponad 120 tysięcy wypożyczeń, a 75 tysięcy od początku tego sezonu. Dzienny rekord wypożyczeń padł w tym roku 18 maja, kiedy z rowerów skorzystano 1333 razy. Najbardziej popularna pozostaje stacja Katowice Rynek. Spośród uruchomionych tydzień temu stacji, użytkownicy najczęściej wybierali stacje na Giszowcu i Nikiszowcu. 
 
W Katowicach jest już 35 samoobsługowych stacji wypożyczeń i 284 rowery. 9 stacji zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego, 16 to stacje, o których lokalizacji zdecydowało Miasto, a kolejnych 10 to stacje sponsorskie. 
 
Gliwice - rower uzupełnieniem komunikacji miejskiej
 
Drugim największym systemem na Śląsku jest Gliwicki Rower Miejski. Charakterystyczne niebiesko-czerwone rowery pojawiły się na ulicach Gliwic w marcu tego roku i od razu zdobyły popularność. W tym roku wypożyczono je już ponad 43 tysiące razy, w systemie w Gliwicach zarejestrowanych jest już ponad 6 tysięcy osób. „Gliwicki Rower Miejski doskonale uzupełnia system komunikacji w mieście” – mówi Tomasz Wojtkiewicz. – „Najpopularniejsza trasa wiedzie z Dworca na ulicę Akademicką, na kampus Politechniki Śląskiej i z powrotem. Użytkownicy chętnie jeżdżą też między Dworcem a placem Inwalidów Wojennych w centrum miasta.
 
Najchętniej w Gliwicach wypożyczano rowery w maju i czerwcu. Rekordowym dniem był jednak 31 marca. Rowery wypożyczono tego dnia 857 razy. Najpopularniejsze stacje Gliwickiego Roweru Miejskiego to właśnie Akademicka i Dworzec. Gliwicki Rower Miejski to 10 stacji i 100 rowerów.
 
Tychy i Pszczyna - testowo
 
W tym roku systemy rowerów miejskich testują również Tychy i Pszczyna. Mieszkańcy tych miast mają do dyspozycji po 4 stacje i po 40 rowerów. „Dzięki programom pilotażowym władze miasta i mieszkańcy mogą ocenić, w jaki sposób system rowerów miejskich może być wykorzystywany” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz. – „Dzięki temu poznajemy rzeczywiste potrzeby miasta i mieszkańców dotyczące wielkości systemu, umiejscowienia stacji, rodzajów rowerów.” 
 
W systemie Tyskiego Roweru Miejskiego zarejestrowanych jest już ponad 2000 użytkowników. Dokonali oni już ponad 6700 wypożyczeń. Najpopularniejszą stacją wypożyczeń są Paprocany. Pszczyński Rower Miejski ma ponad 700 zarejestrowanych użytkowników. Rowery wypożyczono do tej pory ponad 3200 razy. Najpopularniejszą stacją wypożyczeń w Pszczynie jest Rynek.
 
W tym roku na Śląsku rowery Nextbike wypożyczono już ponad 128 tysięcy razy. W czterech systemach zarejestrowanych jest ponad 27 tysięcy użytkowników. Dodatkowo w systemach Nextbike w całej Polsce zarejestrowanych jest ponad 10 tysięcy mieszkańców konurbacji śląskiej. Wszyscy oni – podobnie jak użytkownicy Nextbike w innych miastach – mogą bez dodatkowej rejestracji korzystać z rowerów Nextbike w Polsce i na całym świecie. „To wyjątkowo wygodne rozwiązanie dla turystów i osób podróżujących służbowo” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz. - „Na Śląsku dodatkowo sprawdza się w codziennej komunikacji. Mamy użytkowników, którzy dojeżdżają rowerem miejskim na dworzec w jednej miejscowości, a potem w innej jadą z dworca do pracy lub szkoły. Korzystają przy tym z dwóch systemów rowerowych, ale tylko jednego konta.
Wiosną 2018 roku zostanie uruchomiony system roweru miejskiego w Sosnowcu. Do dyspozycji mieszkańców będzie 9 stacji i 130 rowerów, które dostarczy Nextbike Polska. Do uruchomienia własnego systemu rowerów miejskich przygotowuje się też Jaworzno. W mieście mają być dostępne zarówno rowery tradycyjne, jak i elektryczne.
 
(materiały prasowe, ad)