Czy warto inwestować w kolektory słoneczne?

eco dom | 26.01.2015 08:58

 

Energia staje się coraz droższa, dlatego właściciele domów jednorodzinnych poszukują nowych, bardziej ekonomicznych i ekologicznych sposobów jej pozyskiwania. 


Wśród nich coraz większą popularność zyskują odnawialne źródła energii, do których należy promieniowanie słoneczne. Właśnie ono jest podstawą tworzenia kolektorów solarnych, które mogą ogrzewać wodę i pomieszczenia w całym budynku. Słońce ogrzewa umieszczony w kolektorze absorber, który pochłania promieniowanie słoneczne i zamienia je w ciepło


Urządzenia solarne dostępne są w dwóch typach – płaskim i rurowo-próżniowym. Różnią się między sobą budową, poszczególnymi właściwościami, a także ceną. Najważniejszym elementem solarów jest więc absorber, który pochłania promieniowanie i kieruje je do dalszych części, przekształcających je w energię. Energia ta może być wykorzystywana nie tylko do ogrzewania wody użytkowej, ale także być wsparciem systemu centralnego ogrzewania. Jednocześnie praca urządzenia nie powoduje strat ciepła.


Lepiej zamontować w domu czy w firmie?


Opinie na temat kolektorów słonecznych są podzielone. Większość użytkowników uważa jednak, że ich koszt zwraca się z nawiązką, szczególnie że można starać się o ich dofinansowanie. Zebraliśmy kilka opinii.


-  Na temat opłacalności są różne zdania i jako sroka chwatąca swój ogon nie będę się wypowiadać. Jedni twierdzą, że zwraca się po 4-5 latach, inni, że po 15. Należy do tego podejść w trochę inny sposób. Pytanie brzmi, za ile zwróci się kotłownia za 8000 zł? Słońce zawsze kapie po grosiku. Żaden kocioł gazowy czy olejowy nie daje energii, tylko ją pożera, przy okazji produkując całą masę zanieczyszczeń. Nawet nie wspominam o kotłach czy kominkach na paliwo stałe. Zostaje jeszcze sprawa żywotności układu. Najstarsze kolektory płytowe, jakie spotkałem mają 17 lat. Po wymianie zasobnika automatyki i pompy dalej działają. Co do kolektorów rurowych: nie wiem, ile to żyje i jak wygląda po 10 latach - mówi monter tego typu instalacji.


- Zestaw kolektorów na domek to wydatek rzędu 21718,00 (VAILLANT) brutto i mamy 3 kolektory próżniowe +300l zasobnik+ automatykę, płyn i zestaw do montażu. Doliczyć należy dodatkowe źródło ciepła i oczywiście montaż. To wydatek ok 3000-5000 zł. Czyli mamy inwestycję w wysokości 25000,00 i maksymalnie 60% pokrycia zapotrzebowania na CWU. Czteroosobowa rodzina zużyje 192000 litrów (zużycie podane 4000 l/osoba/miesiąc) rocznie .Ogrzewając tę wodę prądem potrzebujemy tzw. bojler ( 150 l 2 kW grzałka) wydatek rzędu 1000 zł .Czas nagrzewania 2'45'' czyli 5,5 kWh na cykl, czyli żeby zagrzać całą tą wodę potrzebujemy: (5,5/150)x192000=7040 kWh. Oczywiście do pracy systemu solarnego potrzebujemy również energii elektrycznej oraz systematycznej konserwacji, w tym wymiany czynnika grzewczego, która jest dosyć kosztowna. Instalacja z bojlerem jest kompletna, a do kolektorów potrzebujemy drugiego źródła dogrzewającego zasobnik poza sezonem. Jakie z tego można wyciągnąć wnioski? Do normalnego, domowego użytku solary, to moim zdaniem przerost formy nad treścią, ale dla posiadaczy basenów, dla użytkowników komercyjnych (hotele pensjonaty, itp.), którzy zużycie wody mają duże, temat kolektorów może być interesujący - twierdzi internauta.


- Od roku lat mam założone kolektory słoneczne próżniowe i jestem bardzo zadowolona. Już nie muszę się martwić o ciepłą wodę. Począwszy od wczesnej wiosny , aż po późną jesień, a nawet zimę. Przykładowo teraz jest to ponad 40 stopni, więc spokojnie można się kąpać. A co najważniejsze - po rachunkach widzę, że była to bardzo dobra decyzja. Wszystkich zachęcam do takich instalacji, tym bardziej że opał taki drogi - zachwala użytkowniczka kolektorów słonecznych.

 

 

Tekst: Agnieszka Pollak-Olszowska