Jak dokarmiać ptaki?

eco energia | 02.12.2014 07:28

 

Miejskie parki, osiedlowe skwery, czy trawniki pod oknami bloków to miejsca, w których można znaleźć pokarm pozostawiony przez ludzi dla ptaków. Rodzice idąc z małymi dziećmi na spacer wspólnie dokarmiają kaczki i łabędzie. Ale czy robią to prawidłowo? 


Najważniejszą kwestią w dokarmianiu ptaków jest wiedza. Należy robić to w spobób prawidłowy. Musimy mieć świadomość, że dokarmianie w niewłaściwy sposób przynosi o wiele wiecej szkód niż korzyści. Poprzez nieodpowiednio dobrany pokarm, możemy doprowadzić do chorób przewodu pokarmowego ptaków, a nawet do ich śmierci.

W Tychach w kilku parkach ustawione zostały tablice informacyjne, z których mozna się dowiedzieć, jakie gatunki ptactwa zamieszkują te tereny oraz jak prawidłowo o nie dbać. W Parku Suble możemy spotkać łabędzie nieme. Są to ptaki wędrowne. Dorosłe osobniki tego gatunku mają pomarańczowe dzioby. Łabędź niemy syczy i chrząka. Samiec osiąga ciężar do 11 kg, przez co jest jednym z najcięższych ptaków latających. Zwierząta te są monogamiczne, pary łączą się na całe życie! W Europie przeważnie są ptakami oswojonymi, żyjącymi na sadzawkach oraz stawach parków. Ich naturalnym pokarmem są porastające dno płytkich wód rosliny, których u nas zimą jest niewiele. Mimo to, coraz częściej polskie łabędzie pozostają na zimę w kraju. Większość z nich korzysta wtedy wyłącznie z pokarmu dostarczanego przez ludzi. Jeśli chcemy pomóc łabędziom pozwólmy im odlecieć w te miejsca, które od dawna są ich właściwymi zimowiskami. Łabędzie, które nie znajdą pokarmu u ludzi przed nastaniem mrozów, odlecą w poszukiwaniu żerowisk na swoje zimowisko w Europie zachodniej i południowej. 

 

Łabędzie i kaczki wymagają pokarmu zbliżonego do karmy dla gęsi i kaczek domowych - np. gotowanych ziemniaków, otrębów zbożowych, warzyw bez soli, buraków pastewnych i kapusty. Rozdrobniony chleb (koniecznie świeży i drobno pokrojony) jest jedynie kramą zastępczą i w żadnym wypadku nie może być wyschnięty lub spleśniały. Karmienie wyłącznie chlebem powoduje choroby układu pokarmowego, osłabienie i zmniejszenie odporności, a w konsekwencji zamarznięcie. Łabedzie są odporne na długie okresy głodu,  zdrowe osobniki mogą przeżyć bez jedzenia nawet kilka tygodni, natomiast w miastach zwykle dostają więcej pożywienia niż to konieczne.

Dla sikorek, kowalików i dzięciołów przygotowujemy mieszanki tluszczowe - np. łoju z zatopionymi w nich nasionami oleistymi (słonecznik, mak, rzepak, konopie, len), luźne nasiona słonecznika, czy rodrobione orzechy włoskie. Należy unikać podawania tej grupie ptaków margaryny oraz tłuszczów technicznych.


Pokarm dla ptaków powienien być w miarę możliwości mało przetworzony i zbliżony do naturalnego! Źle zrozumiała „uczynność” przez niektórych ludzi jest przyczyną bezmyślnego działania na szkodę ptaków. Należy mieć świadomość, że poprzez dokarmianie ptaków zwabiamy je do miast. Tym samym musimy wziąć odpowiedzialność za ich zdrowie i bezpieczeństwo.

P
omagajmy ptakom w sposób świadomy, w oparciu o rzetelne informacje. Ich zdobycie to nie problem. Wypożyczenie książek z miejskich bibliotek oraz wspólne szukanie informacji z naszymi dziećmi na temat opieki nad ptakami może być doskonałym pomysłem na pożyteczne spędzenie wspólnego popołudnia.Dominika Matyszczyk