Dom w ekostylu

eco dom | 19.04.2016 08:44

Dbając o ekologię we własnym domu dba się też o własne finanse. Warto sporo uwagi poświęcić oszczędzaniu energii elektrycznej. 
 
 
 
Z ostatnich sondaży dotyczących energooszczędnych rozwiązań stosowanych wśród Polaków wynika, że: 64% ankietowanych w przeciągu ostatnich 12 miesięcy zastosowało rozwiązania energooszczędne, jak ocieplenie ścian, wymiana żarówek, okien czy sprzętu AGD. Wyniki badania pokazały również, że 47% respondentów uznaje aspekt ekonomiczny za największą korzyść z energooszczędnych rozwiązań.
 
Eko budowanie
 
Już na etapie planowania budowy własnego domu warto zadbać o to, by był on energooszczędny. Odpowiednim rozwiązaniem dla Polski jest zastosowanie kolektorów słonecznych, w celu  przygotowania ciepłej wody. W porównaniu z ogrzewaniem wody energią elektryczną można zaoszczędzić w ten sposób około 1500 zł rocznie. Przy odpowiednich kosztach instalacji inwestycja zwraca się więc po około 10 latach. Dodatkowo, mamy świadomość, że kąpiemy się właściwie za darmo, korzystając z ekologicznego ciepła słonecznego. Aby właściwie spożytkować dodatkowe ciepło z kolektorów można podłączyć np. pralkę czy zmywarkę pod instalację wody ciepłej zamiast zimnej.
 
Z kolei dom pasywny jest nową ideą w oszczędzaniu energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność polega na tym, że skupia się przede wszystkim na poprawie parametrów elementów i systemów istniejących w każdym budynku, zamiast na wprowadzaniu dodatkowych rozwiązań. Nazwa budynek pasywny pochodzi stąd, że budynki takie wykorzystują energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych. W domach pasywnych redukcja zapotrzebowania na ciepło jest tak duża, że zwykle nie stosuje się w nich tradycyjnego systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. W polskich warunkach klimatycznych konieczne jest zastosowanie niewielkiego układu grzewczego. Do zbilansowania zapotrzebowania na ciepło wykorzystuje się w takich budynkach również promieniowanie słoneczne, odzysk ciepła z wentylacji, a także zyski cieplne pochodzące od wewnętrznych źródeł, takich jak urządzenia elektryczne i mieszkańcy. Idea domów pasywnych nie jest zastrzeżona ani nie podlega innym formom ochrony prawnej, dlatego możliwe jest budowanie domów pasywnych w różnych technologiach budowlanych. W Polsce zbudowano już pierwszą pasywną halę sportową w Słomnikach w województwie małopolskim.
 
Oszczędność na co dzień
 
Mieszkając budynku wielorodzinnym, który nie był budowany w ciągu ostatniej dekady, samodzielnie można zadbać o ekologię i domowy budżet. Należy pamiętać o tym, że wszystkie urządzenia RTV w stanie czuwania pobierają prąd. Jeśli w czasie, gdy nie są używane zostaną całkowicie od prądu można rocznie zaoszczędzić nawet 300 zł. Dobrym rozwiązaniem jest podłączanie wszystkich wtyczek na jednym przedłużaczu, tak żeby można je było szybciej wyłączyć, za pomocą jednego przycisku. Wymieniając urządzenia AGD i RTV warto wybierać te, które należą do klasy A++, bo mogą zużywać nawet  40% mniej energii niż pozostałe. Kupując lodówkę warto zwrócić uwagę na to, by miała funkcję automatycznego rozmrażania i system no frost, który eliminuje osadzanie się szronu i lodu. Zaledwie pięciomilimetrowa warstwa lodu zalegająca w zamrażarce, może zwiększyć zużycie energii aż o 20%.Podobnie dzieje się w nieoczyszczonym piekarniku, płycie grzewczej, czy czajniku. Na indukcyjnej płycie kuchennej gotujmy w garnkach o grubym dnie i średnicy ok.0,5 cm większej od pola grzewczego. Pamiętajmy też o używaniu pokrywki, dzięki czemu potrawy podgrzeją się szybciej.
 
Kolejnym krokiem jest wymiana żarówek na energooszczędne, które mimo, że są droższe od tradycyjnych, działają znacznie dłużej. Opłaty za energię elektryczną możemy obniżyć także poprzez wybór odpowiedniej taryfy, dzięki czemu największe zużycie energii  da się zaplanować  w godzinach obowiązywania tańszego rozliczenia.
 
Agnieszka Pollak-Olszowska
 
Foto: www.energooszczedni.fea.pl