Domki letniskowe - który najlepszy?

Anna Dulak

eco firma | 23.04.2017 07:04

Wielkimi krokami zbliża się tak zawsze wyczekiwane lato, a wraz z nim – upragnione wakacje. Pozytywne wspomnienia i wymarzony odpoczynek z pewnością zapewni komfortowe miejsce noclegu. Dla tych, którzy chcą zrelaksować się z dala od zgiełku miasta, a jednocześnie poczuć się równie swobodnie, jak we własnym domu, dobrą alternatywą mogą być domki letniskowe.

Wybór odpowiedniego miejsca wypoczynku może okazać się sporym wyzwaniem. Decydując się na hotel, wraz z każdym kolejnym udogodnieniem należy liczyć się z wyższymi kosztami. Kwatery prywatne to tańsze wyjście, ale niejednokrotnie kuchnia czy łazienka współdzielone są z innymi gośćmi. Żadna z tych dwóch opcji nie zapewnia jednak stuprocentowej swobody na miarę własnego mieszkania. Domki letniskowe mają przewagę przede wszystkim dlatego, że zapewniają pełen komfort wypoczynku, są też dostosowane do indywidualnych potrzeb, spełniając oczekiwania wizualne, ale też praktyczne. Wbrew pozorom, wybór któregoś z nich również może się okazać problematyczny, gdyż każdy oferuje coś innego. Aby ułatwić tę decyzję, marka EcoReadyHouse przygotowała trzy modele domków letniskowych – Guest House, Tiny House oraz Water House, czyli… domek pływający na wodzie.

Domek letniskowy a wymagania prawne
Domek wakacyjny w znacznym stopniu różni się od tradycyjnego, nie tylko pod względem wyglądu oraz wielkości, ale również w kwestii uwarunkowań prawnych, które są mniej restrykcyjne niż dla budowy całorocznego domu. Domy letniskowe można budować bez pozwolenia na budowę, jeżeli powierzchnia nie przekracza 35 mkw., nie muszą mieć też zapewnionej możliwości przyłączenia uzbrojenia działki do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektroenergetycznej albo ciepłowniczej.

Guest House
Guest House to domek letniskowy dostępny w dwóch wielkościach: 25 mkw. lub 35 mkw.
Wnętrze w standardowym układzie składa się z pokoju z aneksem kuchennym, łazienki oraz jadalni, z której można dodatkowo wydzielić mini-sypialnię. Budynek ma 3 m wysokości z dachem jednospadowym o nachyleniu 2°. Układ wnętrza oraz wyposażenie (specyfikację) domku można dostosować do preferencji i potrzeb klienta. Domek może być również wykonany „pod klucz”.

ⓒ ERH


Tiny House
Druga propozycja domku letniskowego jest zdecydowanie większa – posiada 59 mkw. powierzchni zabudowy, czyli 51,3 mkw. powierzchni użytkowej. Model ten cechuje estetyka, niezwykła trwałość oraz bardzo dobre wyposażenie. Wnętrze domku zostało dostosowane do potrzeb różnorodnych klientów, dlatego jego podział dostępny jest w czterech aranżacjach. Dom ma 4 m wysokości z jednospadowym dachem o nachyleniu 5°. Podobnie jak w przypadku pierwszego domku, istnieje możliwość wykonania go „pod klucz”.

ⓒ ERH


Water House
Dom na wodzie to zdecydowanie najbardziej oryginalna wersja domku letniskowego, a przez to idealna dla osób, które lubią nietuzinkowe rozwiązania. Water House daje możliwość mieszkania – dosłownie! - w sercu natury. Domek nie stoi na palach, ale rzeczywiście unosi się na wodzie – jest to możliwe dzięki pontonowej konstrukcji podstawy. Projekt przygotowywany jest wraz z klientem.

- W Polsce dom na wodzie nie podlega pod wymogi dotyczące domów mieszkalnych, a co za tym idzie - nie należy rejestrować go jako budynek mieszkalny, tylko jako obiekt pływający (jacht) – mówi Wojciech Pronobis, Country Director Poland marki EcoReadyHouse. – Budowę powinniśmy zacząć od wyboru lokalizacji, aby uzgodnić z Urzędem Żeglugi Śródlądowej, czy nasza lokalizacja jest odpowiednia oraz czy nie koliduje np. z trasami statków – dodaje.

ⓒ ERH

Wszystkie domy budowane są w skandynawskim stylu – charakteryzuje je prostota bryły, duże przeszklenia, niezwykła przestrzeń oraz funkcjonalność wnętrza.