Dąb Bolko Drzewem Roku 2015!

eco energia | 04.07.2015

5536 głosów zdobył dąb Bolko w plebiscycie „Drzewo Roku 2015”. Niewiele mniej, bo 4549 uzyskała reliktowa sosna z Sokolicy, dzięki czemu uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobył Grab Jacek uzyskując 1929 głosów. Statuetka „Drzewo Roku 2015” trafi do przedstawicieli Gminy Ruda-Huta, którzy zgłosili drzewo do konkursu. 
 
nfosigw.gov.pl
 
- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w konkursie Drzewo Roku 2015. To dzięki Państwa głosom Dąb Bolko uzyskał tak znakomity wynik i został zwycięzcą. Mam nadzieję, że to wspólne zaangażowanie wielu osób przyniesie pozytywne efekty w przyszłości – mówi Kazimierz Smal Wójt Gminy Ruda-Huta
 
W finale 5. edycji konkursu „Drzewo Roku” znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali ponad 20 500 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 000 odsłon.
 
Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser i senator, Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.
 
Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2015 dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie)
 
– O tym, że Bolka jest niezwykle ważny dla okolicznych mieszkańców świadczy coroczna dwudniowa impreza organizowana w sierpniu z okazji imienin drzewa – Bolkowanie. Mimo tego, że szacowany wiek Bolka waha się między 400 a 800 lat, hniszowianie zgodnie twierdzą że drzewo liczy sobie ich 1000. Jako potwierdzenie podają miejscową legendę, według której w roku 1018 przed przeprawą przez Bug, Bolesław Chrobry spędził noc w Hniszowie, odpoczywając pod młodym wówczas dębem. Stąd też imię Bolko ma pochodzić od zdrobnienia imienia króla Chrobrego. Gmina i jej mieszkańcy starają się by informacje o Bolku i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie najszerzej. Wydają ulotki, foldery, reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie, a wydany niedawno przewodnik po gminie ma tytuł „Spacer z Bolkiem”.