Święto Drzewa już dziś w Katowicach

eco energia | 13.10.2015 07:40

Klub Gaja serdecznie zaprasza na śląską inaugurację 13. edycji Święta Drzewa pod hasłem „Czytamy drzewom”. W ten sposób zachęcać będziemy nie tylko do sadzenia i ochrony drzew, ale także dostrzeżenia związków pomiędzy naturą i literaturą.

 

 

Klub Gaja 

 

Poczytamy drzewom Mickiewicza, Kochanowskiego, Leśmiana i... otulimy je przed zimą. Inauguracja Święta Drzewa 2015 w Katowicach odbędzie się dziś o godz. 11.00 przed Biblioteką Śląską w Katowicach. Wydarzenie organizowane jest przez Klub Gaja i Bibliotekę Śląską, przy wsparciu Miasta Katowice i WFOŚiGW w Katowicach.

 

- Drzewa i lasy chronią nas przed najgorszymi skutkami zmieniającego się klimatu. Dają życie, cień i poczucie trwania. Rozpościerają nad nami niewidoczny baldachim opieki. Przyroda, traktowana przez nas w sposób instrumentalny, nieszanowana i pomijana, nadal oddaje nam przysługi i wspiera w życiu codziennym. Bez skargi. Bez słów. Bez naszego wsparcia, drzewa nie dadzą rady nas chronić. Czytajmy drzewom. Zostańmy ich przyjaciółmi – zachęca Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Obchody Święta Drzewa odbyły się też w ubiegły piątek w Warszawie. Tam zorganizowano happening i również czytano drzewom. Ludzie kultury czytali utwory m.in. Miłosza, Kapuścińskiego czy Papieża Franciszka.