Plebiscyt ECO-MIASTO 2015. Nagrody wręczone!

eco energia | 14.10.2015 12:36

Nagrody w plebiscycie ECO-MIASTO wręczone! Jury konkursu wyróżniło polskie miasta w kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami i gospodarka wodna. Zabrze, Kraków, Bielsko-Biała, Kościerzyna, Wrocław, Tczew i Puławy to miasta, które zostały laureatami tegorocznej, trzeciej już edycji konkursu.
 
Kraków zwyciężył w kategorii mobilność zrównoważona, Bielsko-Biała i Kościerzyna w kategorii efektywność energetyczna. Wrocław i Tczew zostały nagrodzone za gospodarkę odpadami, a Zabrze i Puławy za gospodarkę wodną.
 
 
 
Poza prestiżowymi statuetkami i tytułem polskiego ECO-MIASTA 2015, laureaci otrzymali dodatkowe nagrody, m.in. każde ze zwycięskich miast w kategorii mobilność zrównoważona otrzymało samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca. Dla laureatów w kategorii gospodarka odpadami firma Saint-Gobain ufundowała 20 włazów Viatop Niveau produkowanych w innowacyjnej technologii z materiałów recyklingowych z żeliwa sferoidalnego, a firma SAUR Polska dla zwycięskiego miasta w kategorii gospodarka wodna zapewni wyjazd do wzorcowego centrum działań operacyjnych SAUR we Francji.
 
W ramach trzeciej edycji projektu ECO-MIASTO 2015 odbyły się 4 seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych: 18 czerwca 2015 r. w Katowicach (efektywność energetyczna), 24 czerwca 2015 r. w Łodzi (gospodarka wodna), 17 września w Krakowie (gospodarka odpadami) oraz 22 września we Wrocławiu (mobilność zrównoważona).
 
Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.
 
W jury konkursu zasiadali uznani specjaliści m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki, a także naukowcy i dziennikarze. Na ocenę składały się takie elementy, jak: osiągnięcia miasta w danej kategorii, plany projektowe na najbliższe lata, zakres konsultacji społecznych oraz innowacyjność zrealizowanych projektów. 
 
(ada)