Eco Miasto - rusza ogólnopolski konkurs!

eco energia | 28.04.2015 08:55

Eko miasta na start! Rusza trzecia edycja projektu ECO-MIASTO promującego zrównoważony rozwój miast. Chodzi o połączenie kwestii ekonomicznych, społecznych i środowiskowych. 
 
W czasach ogromnego zapotrzebowania na energię, dążeń do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz podwyższenia komfortu życia mieszkańców kluczowe jest, aby miasta rozwijały się w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju. Projekt ECO-MIASTO stanowi potwierdzenie zaangażowania Francji na rzecz zrównoważonego rozwoju i walki z ociepleniem klimatu. W grudniu tego roku to właśnie Paryż, po Warszawie i Limie, będzie gospodarzem kolejnej konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu: COP 21, której celem jest zawarcie globalnego i ambitnego porozumienia – mówi Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce. 
 
Constans PR
 
Jednym z elementów projektu ECO-MIASTO jest konkurs skierowany do samorządów, który rozpocznie się 18 czerwca 2015 roku. Miasta będą mogły zgłaszać swoje projekty w 4 kategoriach. W tej edycji konkursu do mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej i gospodarki odpadami doszła jeszcze jedna kategoria – gospodarka wodna. Miasta zostaną podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, co oznacza, że w każdej kategorii nagrody otrzyma dwóch zwycięzców. 
 
Ogłoszenie wyników nastąpi jesienią podczas uroczystej gali w Ambasadzie Francji. Poza prestiżowymi statuetkami i tytułem polskiego ECO-MIASTA 2015, laureaci otrzymają dodatkowe nagrody. 
 
Każde ze zwycięskich miast w kategorii mobilność zrównoważona otrzyma samochód elektryczny Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca, dla laureatów w kategorii gospodarka odpadami firma Saint-Gobain ufundowała 20 włazów Viatop Niveau produkowanych w innowacyjnej technologii z materiałów recyklingowych z żeliwa sferoidalnego, a firma SAUR Polska dla zwycięskiego miasta w kategorii gospodarka wodna zapewni wyjazd do wzorcowego centrum działań operacyjnych SAUR we Francji.
 
W jury konkursu zasiadają m.in. przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki, a także naukowcy i dziennikarze. Na ocenę będą składać się takie elementy, jak: osiągnięcia miasta w danej kategorii, plany projektowe na najbliższe lata, zakres konsultacji społecznych oraz innowacyjność zrealizowanych projektów. 
 
Edycji ECO-MIASTO 2015 towarzyszą 4 seminaria odpowiadające tematyce kategorii konkursowych: 18 czerwca 2015 r. w Katowicach (efektywność energetyczna), 24 czerwca 2015 r. w Łodzi (gospodarka wodna) oraz dwa spotkania we wrześniu: we Wrocławiu (mobilność zrównoważona) i w Krakowie (gospodarka odpadami). Seminaria tematyczne są doskonałą okazją dla przedstawicieli samorządów do wymiany doświadczeń oraz poznania najlepszych międzynarodowych praktyk.
 
Projekt ECO-MIASTO organizuje Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, EDF Polska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz firmami Saint-Gobain, Schneider Electric, DK Energy, TIRU i Krajową Agencją Poszanowania Energii. 
 
Zgłoszenia do konkursu: eco-miasto.pl
 
(ap/constans)