Eko podróże: Mariazell - austriacki raj dla turystów

eco samorząd | 26.03.2016 16:33

Święta Wielkanocne to dobra okazja do tego, aby połączyć zamiłowanie do podroży ze zdrowym – ekologicznym stylem życia. W austriackim Mariazell poza podziwianiem pięknych widoków i odwiedzeniem miejsca kultu maryjnego można aktywnie spędzić czas. Zarówno zimą jak i latem.

Miasteczko Mariazell położone jest na wysokości ponad 864 metrów nad poziomem morza. Liczy zaledwie 1,5 tysiąca mieszkańców. Mariazell zajmuje powierzchnię 644 hektarów, z czego ponad połowę zajmują lasy. Osoby szukające czegoś dla ciała i dla ducha z pewnością nie będą zawiedzione wizytą w tym uroczym miejscu. Piękne widoki, świeże powietrze i dobra kuchnia, a także doznania duchowe to dopiero początek atrakcji tego miejsca.Nad Mariazell góruje Bürgeralpe. To bardzo przyjazna, zarówno mniej jak i bardziej doświadczonym narciarzom góra. Jest tam 8 tras o łącznej długości 11km. Sprawne przemieszczanie się między stokami zapewniają 2 czteroosobowe wyciągi krzesełkowe, kolejka gondolowa i wyciąg narciarski dla dzieci. Ze względu na specyficzny mikroklimat na Mariazell Bürgeralpe śnieg utrzymuje się do wczesnej wiosny.

Mariazell leży w północnej Styrii bezpośrednio na granicy z Dolną Austrią, w jednym z największych ciągłych obszarów leśnych w Europie Środkowej. W centrum Mariazell znajduje się narodowe centrum kultu maryjnego, jedno z najważniejszych sanktuariów w Europie. Bazylika Matki Bożej Narodów Słowiańskich — Mater Gentium Slavorum — zwana także Wielką Matką Łaskawą Austrii i Możną Panią Węgier powstało w XII wieku. Jest miejscem, do którego pielgrzymują wierni z całego świata.

3 km na północny wschód od Mariazell znajduje się Erlaufsee. Jest uznawana za najpiękniejszą po Mariazell miejscowość w Styrii. Zimą można tu podziwiać piękne widoki, latem dzięki miejscowemu jezioru Erlaufsee oferuje gościom możliwość korzystania z uroków plażowania nad krystalicznie czystym jeziorem, w otoczeniu alpejskich lasów, gwarantujących zdrowe powietrze i niepowtarzalny mikroklimat.

Mieszkańcy miejscowości wokół Mariazell powszechnie korzystają m. in. z instalacji solarnych, dzięki którym dogrzewają swoje domy. Tam gdzie jest to możliwe, zwłaszcza poniżej miasteczka zamontowanych jest kilkadziesiąt instalacji fotowoltaicznych. Dbałość o czyste otoczenie i natualne środowisko to jeden z priorytetów mieszkańców tego regionu. Dzięki temu każdy, kto owiedza rejon Mariazell jest oczarowany pięknem przyrody nieskażonej działalnością przemysłową.
 
(a)