Ekologia po kobiecemu

Anna Dulak

eco firma | 07.11.2017 11:57

„Ekologia w kobiecej perspektywie, czyli jak oszczędzać w domu i firmie” – to tytuł konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych na Zamku Cieszyn. Wydarzenie było częścią V Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego, dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Katowicach.

 

© Monika Wiecha


Głównym celem konferencji było promowanie eko modelu w prowadzeniu gospodarstwa domowego i firmy. Wydarzenie skierowane było zwłaszcza do kobiet, gdyż najczęściej to właśnie one zajmują się prowadzeniem gospodarstwa domowego, a ponadto coraz śmielej decydują się na utworzenie własnego przedsiębiorstwa, godząc prowadzenie domu z firmą. Tematyka konferencji zachęcała do stosowania proekologicznych rozwiązań, które będą przynosić oszczędności zarówno w domowym, jak i firmowym budżecie.


Wydarzenie podzielono na dwie części. Pierwsza z nich miała charakter warsztatowy i rozpoczęła się już w godzinach porannych wystąpieniem pt.: „Zwolnij, czyli „slow life” w praktyce”. Warsztat psychologiczny poprowadziła Ilona Krzempek, a jego istotą było uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jak ”lepiej” stresować się w codziennym życiu. Autorka dzieliła się wskazówkami, jak umiejętnie wyrażać emocje, kiedy jest się narażonym na ciągłe napięcia i obciążenia, takie jak: stres, zmęczenie, brak koncentracji, presja czasu. Po prezentacji uczestniczki mogły stworzyć własny ogródek z ziołami w ramach warsztatu pod nazwą: „Twórczy recykling”. W trakcie zajęć panie miały okazję wykonać drewniane doniczki do domowego ogródka.

 


„Ożywianie wewnętrznego ekosystemu dźwiękami gongów tybetańskich” to nazwa kolejnego punktu w programie Kongresu. Prowadzący Jarosław Brzeżycki wprowadził uczestników w świat gongów tybetańskich, których dźwięki łagodzą skutki degradacji pejzażu akustycznego człowieka poprzez hałas. W czasie praktycznej demonstracji podkreślono negatywny wpływ hałasu na organizm człowieka, zwracając uwagę na jego niekorzystne działanie na system nerwowy i immunologiczny oraz układ pokarmowy i hormonalny, a w efekcie – ludzką psychikę, poprzez powodowanie zdenerwowania, rozdrażnienia, stresu, dekoncentracji, napięcia, agresji, zmęczenia, bezsenności, bólu głowy, nadciśnienia, a także zwiększanie o 50% ryzyka wystąpienia zawału.


Podczas Kongresu przewidziano również czas na przerwę, w trakcie której goście mogli spróbować ekologicznych przekąsek oraz zobaczyć wystawę pt.: „Dizajn w przestrzeni publicznej. Mamy problem?”.


Druga część Kongresu obejmowała wykłady i panele dyskusyjne. Rozpoczęło ją wystąpienie Sylvii Milovej na temat sieciowania kobiecych firm na Słowacji. Autorka podzieliła się spostrzeżeniami z zakresu funkcjonowania Top Centrum Kobiet Biznesu w Żylinie, które powołano w celu wspierania przedsiębiorczości kobiet w biznesie w tamtym regionie. Podobną tematykę miało kolejne wystąpienie, tym razem członkiń Klubu Przedsiębiorczych „Osada inicjatyw”, które dzieliły się wiedzą z obszaru sieci lokalnych przedsiębiorców w Gminie Brenna.

 


Nie zabrakło przemówień związanych z ekologicznym wystrojem. Ewa Gołębiowska przybliżyła sposoby, w jaki projektanci promują proekologiczne usługi i jak ich produkty generują oszczędność w otoczeniu domowym oraz firmowym. Na Kongresie zwrócono uwagę także na problem generowania zbyt dużej ilości odpadów, zarówno w domu jak też pracy. O życiu bez śmieci, zasadzie 3R (Reduce, Reuse, Recycle) i praktycznym jej wykorzystaniu, a także ważnych akcjach ekologicznych opowiedziały Anna Falkiewicz, Anna Chęć i Wiesława Walkowska. Kongres zakończyło wystąpienie Romy Rojowskiej, Renaty Owczarzy i Anny Musiolik poświęcone japońskiej sztuki porządkowania i organizacji.

 

/fot. Monika Wiecha/