Ekologiczne abecadło domowych porządków

eco dom | 01.10.2014 07:30Każdego dnia jesteśmy bombardowani informacjami na temat idealnych środków czystości. Reklamy przekonują, że dzięki tym środkom sprzątanie stanie się łatwe, szybkie i przyjemne. My proponujemy tańszą i zdrowszą alteratywę.

 


Zabójcza mieszanka


Potocznie środki czystości nazywane są detergentami. Definicja słownikowa brzmi następująco: „detergent to środek piorący, myjący i czyszczący stosowany do usuwania brudu z powierzchni ciał stałych”. Brzmi niegroźnie, prawda? W tym miejscu przytoczę jeszcze jedną definicję, według której detergenty to syntetyczne substancje czyszczące. W ich składzie znajdziemy m.in. związki chloru, fosforany, konserwanty oraz substancje zapachowe. To prawdziwie zabójcza mieszanka. Fosforany wywołują uczulenie oraz wpływają na porost glonów, związki chloru potrafią przenikać przez skórę, natomiast substancje zapachowe są najbardziej alergenne. Detergenty każdego dnia dostają się do środowiska wodnego poprzez ścieki komunalne i przemysłowe. Dzięki nim staw może przekształcić się w bagno lub torfowisko. Środki te mogą także negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, podrażnienie oczu, nosa, czy gardła to tylko kilka efektów ich stosowana.

Istnieje jednak idealne rowiązanie, które może ograniczyć używanie detergentów. Są to nietoksyczne, domowe środki czystości. Ich pozytywny wpływ odczuje zarówno środowisko, jak i nasz portfel. Najpopularniejsze produkty czyszczące, które można znaleźć w każdej kuchni to cytryna, ocet, soda oczyszczona i sól. 


Sprzątaj ekologicznie

 

 • SODA OCZYSZCZONA - to skuteczny odświeżacz. Dzięki niej można łatwo zneutralizować brzydkie zapachy (wystarczy mały pojemnik wypełnić sodą, włożyć do lodówki, zamrażarki czy szafek). Usunie też zapach z posłania psa czy kota. Legowiska naszych milusińskich posypujemy, sodą a po kwadransie odkurzamy. Oprócz tego skutecznie usuwa spaleniznę (wypełniamy garnek wodą dodajemy sodę, zostawiamy na noc i po problemie). Doskonale sprawdza się jako środek czyszczączy biżuterię, szkło, marmur, sprzęt ze stali nierdzewnej, gdyż nie rysuje żandych powierzchni. Jest też idealnym odplamiaczem.
   

 • OCET - dzięki swojej kwasowości jest niczym cudowne dziecko czyszczenia. Skutecznie i delikatnie usuwa m.in. tłuszcz, brud, pleśń, osad z kamienia, naklejki oraz etykiety z opakowań czy ślady po długopisie. Dzięki niemu nasze okna, lustra oraz inne szklane powierzchnie będą wyjątkowo lśniące. Należy użyć roztworu wody z octem (2 łyżki octu na litr ciepłej wody). Plamy soli z powierchni butów, które są utrapieniem zimową porą, usuniemy miksturą (1:1) octowo-wodną. Ocet to także idealny pomocnik w kuchni – przed smażeniem przetrzyj wacikiem nasączonym octem patelnię, a olej nie będzie pryskał. Przed obieraniem ziemniaków przetrzyj nim swoje dłonie, a nie będzie na nich żadnych ciemnych śladów. Aby udrożnić rury należy zalać odpływ sodą oczyszczoną oraz octem w następującej konfiguracji: ¼ szklanki sody oczyszczonej, ½ szklanki octu, zatykamy odpływ i zostawiamy na 15 minut. Po odczekaniu wyznaczonego czasu zalewamy odpływ wrzątkiem.

 

 • SÓL - czyści, myje, poleruje. Usuwa znaki wodne, które zostały na drewnianych meblach (ślady po wodzie znikną dzięki paście powstałej w wyniku zmieszania ze sobą łyżeczki soli z kilkoma kroplami wody), usuwa tłuszcz, plamy (np. z czerwonego wina), przywraca blask mosiężnym i miedzianym przedmiotom (pasta w stosunku 1:1:1 sól, mąka, ocet). Aby wyczyścić piekarnik wystarczy przygotować roztwór z ¼ szklanki sody oczyszczonej, 2 łyżeczek soli oraz gkowego (miejsca, na których pojawił się kamień polewamy płynem i zostawiamy na około 10 godzin). Płyn do polerowania mebli: 2 szklanki oliwy z oliwek i jedna szklanka soku z cytryny. Wcieramy specyfik w meble i przecieramy daną powierzchnię suchą szmatką.


  Zastanówmy się czy naprawdę potrzebujemy ponad dwudziestu różnych detergentów aby skutecznie usunąć brud? Dzięki kilku prostym produktom możemy mieć świeży, czysty, i przede wszystkim wolny od chemii dom. 

   


  Dominika Matyszczyk