Ekologiczny ośmiokąt

do poczytania | 23.02.2015 08:10

Happening ma formę ośmiokąta edukacyjnego. Inauguracja ogólnopolskiej trasy ośmiokąta miała miejsce w Opolu. Z kolei 19 lutego został on pokazany w Bielsku-Białej. W happeningu uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2.

 

 

 

To nasz nowy pomysł na prowadzenie nieszablonowej edukacji ekologicznej - podkreślają organizatorzy.

Główną ideą akcji jest  ograniczanie ilości odpadów opakowaniowych i ekokonsumpcja. Cała trasa jest organizowana w ramach Ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy”. Akcja to ogólnopolskie happeningi, wystawy i warsztaty w największych miastach w Polsce.

 

W kampanii realizowane są akcje: 365 reklamówek śmieci, Listy dla Ziemi oraz pokazy mobilnej wystawy edukacyjnej. Ośmiokąt edukacyjny to przestrzenna instalacja, na której montuje się 8 posterów edukacyjnych. Akcję poprzedza widowiskowy happening „Wszystkie kolory recyklingu”. Podczas tej niestandardowej lekcji uczniowie dowiadują się jaki wpływ na każdego z nas ma określona ilość śmieci. Spotkania to także podpowiedź co można zrobić, aby śmieci wokół nas było mniej. Oprócz Opola odwiedzimy jeszcze 15 miast w Polsce.

 

Potrzebna jest zmiana nawyków

 

Na 8 posterach zamieszczone są tematyczne plansze dotyczące ograniczania ilości odpadów opakowaniowych i ekokonsumpcji. Regularne edukowanie Polaków w tematyce gospodarki odpadami jest niezwykle istotne. W Polsce na wysypiska wciąż trafia aż 70% śmieci, podczas gdy w Niemczech, Holandii czy Szwecji jest to tylko 1%. By dane te uległy zmianie, potrzebna jest... zmiana nawyków Polaków.

 

Ogólnopolska kampania „Nie bądź jednorazowy” dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  Patronat nad akcją sprawuje także Ministerstwo Środowiska, a Partnerem Merytorycznym jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A


Foto: Fundacja Ekologiczna ARKA

Tekst: Agnieszka Pollak-Olszowska