Ekotorby – przyjazny dla środowiska i modny Must Have!!!

po godzinach | 01.09.2014 07:25

Obecnie na rynku istnieje szereg firm oferujących torby ekologiczne. Producenci proponują całą paletę wzorów, kolorów oraz nadruków, aby stworzyć jak najbardziej konkurencyjny produkt. Wzrost popytu  podyktowany jest przede wszystkim większą świadomością ekologiczną społeczeństwa. Mając na uwadze 400- letni rozkład "foliówki", coraz chętniej sięgamy po ekologiczne torby.

 

 

 

Ekotorba to nie tylko przyjazny środowisku gadżet. Stała się ona wyznacznikiem dobrego smaku oraz znajomości najnowszych modowych trendów. Fanki kultowego serialu stacji HBO „Seks w wielkim mieście” mogły podziwiać, w jednym z odcinków, dumnie paradującą ulicami Nowego Jorku Mirandę- która nosiła ekotorbę z napisem, sugerującym, aby nie używać tych plastikowych.

 

Pięć lat później nastąpił prawdziwy przełom, brytyjska projektantka Anya Hindmarch stworzyła linię ekologicznych toreb z napisem „ I’m Not a Plastic Bag”. Torba kosztowała pięć funtów i występowała w czterech kolorach. Dzięki swojej pozycji w świecie mody oraz wpływom Hindmarch sprawiła, że używanie "szmacianek" stało się nieprzemijającym trendem. Coraz więcej gwiazd pojawiało się z jej torbami, a wkrótce potem stały się one światowym hitem.

 

Nadrzędną cechą tych toreb jest ich proekologiczny charakter – w porównaniu do foliowych reklamówek nie rozkładają się kilkuset lat oraz nie są wykonane z materiałów ropopochodnych – są lniane lub bawełniane. Nie można im także odmówić funkcjonalności, nie będą nam służyły 30 minut, tylko długie miesiące lub lata, ze względu na wysoką wytrzymałość materiału.

 

W Polsce, wiele sieci handlowych sprzedaje tzw. torby biodegradowalne, które wcale nie są tak przyjazne środowisku. W ich składzie oprócz polimeru mamy także skrobię, wpływa ona na mniejszą trwałość torby. Skrobia rozkłada się np. w lesie, co skutkuje rozproszeniem torebki. Efektem tego jest niebezpieczny dla środowiska naturalnego polietylen w postaci proszku. Taki polimerowy pył może spokojnie osadzić się na powierzchni wody, gdyż jest od niej lżejszy, tworząc kożuch, przez co uniemożliwi roślinom oraz zwierzętom oddychanie.

 

Mając na uwadze te cechy, tak jak kraje zachodnie, starajmy się używać toreb prawdziwie ekologicznych czyli lnianych lub bawełnianych. Możemy stworzyć całkowicie zindywidualizowany wzór, przez co będziemy posiadaczami wyjątkowo ekskluzywnego produktu. Wystarczy spojrzeć na guru świata mody, kreatora marki Chanel Karla Lagerfelda oraz jego autoironiczną ekotorbę z napisem „Karl who?”.

 

Dominika Matyszczyk