Elektromobilne samorządy

eco samorząd | 21.02.2017 14:55

List intencyjny dotyczący współpracy w zakresie rozwoju elektromobilności podpisali samorządowcy z 41 polskich miast i gmin posiadających prawie 45% taboru autobusowego w Polsce.

Wśród nich był Prezydent Katowic Marcin Krupa. Poza samorządowcami, sygnatariuszami listu byli Minister Rozwoju i Finansów, Minister Energii, Polski Fundusz Rozwoju S. A., Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

List intencyjny to jedynie wstęp do nawiązania wzajemnej współpracy w obszarze finansowania, konsultowania zadań i projektów na drodze do zrównoważonego rozwoju elektromobilności. Ta wspólnota będzie kształtować zasady dotyczące branży elektromobilności w całej Polsce. - Dzisiejsze porozumienie oznacza, że elektromobilność znajduje się na najlepszej drodze, żeby stać się kołem zamachowym reindustrializacji naszej gospodarki i pozytywnym przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości – mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. Dzięki programowi E-bus i współpracy ministerstw oraz agencji rządowych powstaje system, który przyczyni się do utworzenia rynku autobusów elektrycznych. Samorządowcy zapowiedzieli chęć nabycia 780 autobusów elektrycznych do 2020 roku.

 
Rozwój i popularyzacja pojazdów elektrycznych może pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza, a tym samym jakość życia w Polsce. – W walce o czyste powietrze ważne jest by podejmować działania wielotorowo. W Katowicach pozyskujemy środki na termomodernizacje budynków miejskich, dofinansowujemy wymiany kotłów węglowych, a także inwestujemy w komunikację miejską i infrastrukturę rowerową. Aby być jeszcze skuteczniejszym, planujemy zakup pojazdów elektrycznych – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.
 
Miasto Katowice zadeklarowało współpracę w zakresie elektromobilności oraz wprowadzenie autobusów elektrycznych do komunikacji miejskiej. PKM Katowice rozpoczęło procesy zakupowe 20 autobusów elektrycznych. Miasto chce także zakupić kolejne samochody elektryczne do swojej floty. Realizacja planowana jest w latach 2017-2020. 

(mp,a)
 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach