Eko dom. Szaleństwo czy zdrowy rozsądek?

eco dom | 06.04.2016 07:45

Budowa domu to zawsze duże wyzwanie. Jednak budowa energooszczędnego domu, to zadanie graniczące z szaleństwem – tak może powiedzieć przynajmniej połowa osób, które zdecydowały się na ten krok.

Oszczędna budowa rozpoczyna się już na etapie planowania. Do tego najlepiej zatrudnić architekta, który pogodzi wymagania estetyczne z praktycznymi. W innym wypadku zaplanowany wspaniały dom może okazać się skarbonką bez dna, którą trzeba będzie non-stop poprawiać. Nawet działka ma tu istotne znaczenie. Teren powinien być płaski, a budynek osłonięty przed wiatrem przez drzewa. Kiedy wybór działki mamy już za sobą, kolejnym krokiem jest decyzja o kształcie domu. Według ekspertów najlepsze i najbardziej ekologiczne są proste bryły i płaskie dachy. Im więcej załamań oraz warstw dachu, tym większe prawdopodobieństwo, że izolacja budynku stanie się trudniejsza do osiągnięcia i będzie pozostawiała wiele do życzenia.

© arsdigital 


Wnętrze domu to również „pole bitwy” dla przyszłych mieszkańców. Pokój dzienny najlepiej zaplanować od strony południowej, gdyż tam jest największe nasłonecznienie. Natomiast pozostałe pomieszczenia powinny się znajdować od strony wschodniej lub zachodniej. Jeśli chodzi o północną część, należy poświęcić jej trochę więcej czasu i materiałów izolacyjnych, aby mieć pewność, że w przyszłości nie „powieje od niej chłodem”. Tu dochodzimy do kolejnej ważnej kwestii – termoizolacji. Ściany budynku, dach oraz okna powinny charakteryzować się wysoką szczelnością, by utrzymać ciepło i zapobiegać wychłodzeniu wnętrza podczas silnego wiatru i niskich temperatur. Okna muszą być dobrze osadzone i prawidłowo zamontowane. Także rolety i żaluzje powinny być tak dobrane, by zapewniać ciepło w czasie zimy oraz przyjemny chłód podczas upalnych letnich dni. Stolarka drzwiowa odgrywa tu równie ważną rolę. Odgłos wyjącego pod drzwiami wiatru nie należy bowiem do najprzyjemniejszych. Termoizolacja niestety nie zapewni domownikom pełnego komfortu cieplnego. Wybór głównego źródła ciepła jest trudny i trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii, m.in. liczbę mieszkańców domu, zastosowaną izolację oraz zużycie wody. Nie wolno zapominać o oświetleniu, które generuje najwięcej oszczędności. Zamiast zwykłych żarówek warto zastosować oświetlenie LED, które zużywa 5 razy mniej energii niż to tradycyjne.

Energooszczędność w domu to temat znany od niedawna, jednak zyskujący na popularności. Domy wybudowane w ten sposób nie są wiele droższe, a mogą sprawić, że nawet najchłodniejszy wieczór stanie się niezwykle przyjemny.

Paulina Budna