Finał konkursu "Zielona ławeczka"

eco info | 11.07.2016 15:44

Fundacja Banku Ochrony Środowiska już po raz drugi przyznała granty na kwotę prawie 30 tysięcy złotych, dzięki którym dokonuje się rewitalizacja polskich osiedli. W połowie maja komisja konkursu „Zielona Ławeczka” wybrała najlepsze projekty przygotowane przez 25 lokalnych społeczności z 17 miast całej Polski.
 
© Arnimdoc
 
Poprzednia edycja konkursu okazała się dużym sukcesem, dlatego Fundacja poszła za ciosem i ponownie pomogła mieszkańcom miast wykorzystać ich chęć i zapał do upiększania osiedli. W lutym 2016 r., już drugi raz, wystartowała „Zielona Ławeczka” - konkurs grantowy, którego celem jest zmiana szarych osiedli w kolorowe zakątki i skwery, które symbolizuje właśnie zielona ławeczka. Pozwala ona ożywić miejsca wokół bloków, a także stworzyć wspólną przestrzeń do odpoczynku i spotkań. Celem Konkursu jest tworzenie pięknych mini-ogrodów, które wyrosną na betonowej pustyni miejskich blokowisk.
 
Poza poprawieniem estetyki i jakości życia, celem jest budowanie i rozwijanie trwałych relacji międzyludzkich. To właśnie sąsiedzi własną kreatywnością i pracą czynią lepszymi miejsca, w których żyją. Jakież było moje pozytywne zaskoczenie, gdy na zapytanie "Pomożecie?" skierowane do młodych dwudziesto- i trzydziestolatków oraz dzieci z naszego podwórka, usłyszałam "Pomożemy! Proszę tylko kupić co potrzeba, a my weźmiemy się do pracy” – mówi Monika Wysocka-Kawa, członek zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej z Olsztyna i prezes Fundacji Szalony Krasnolud.
 
Potwierdza to organizator konkursu: Nadesłane projekty stanowią dla Nas wartość nie tylko ze względu na zwiększenie zazielenienia przestrzeni miejskiej, ale także z powodu integracji społeczności lokalnych – mówi Mariusz Gierej, Prezes Fundacji Banku Ochrony Środowiska. – W przesłanych na konkurs projektach widać bardzo duże zaangażowanie uczestników. Wspólne działania takie jak: projektowanie ogrodu, zakup roślin, sadzenie ich czy też późniejsza pielęgnacja łączy ludzi i uczy dbania o wspólne dobro.
 
Laureatami są zespoły z 17 miast z całej Polski. Już niedługo będziemy mogli oglądać zrealizowane przez nie zielone, osiedlowe ogrody. Jesienią odbędzie się ostatni etap konkursu – głosowanie internautów. Efekty wszystkich prac dostępne będą na stronie www.zielonalaweczka.pl. Wygra ten projekt który według odbiorców najlepiej zmienia otoczenie budynku.
 
Więc łopaty i grabie w dłoń, czekamy na efekty!
 
Więcej informacji: www.zielonalaweczka.pl