Innowacyjne ECO-MIASTO

Anna Dulak

eco info | 24.10.2017 10:08

Przedstawiciele samorządów, organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, eksperci w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawiciele organizacji pozarządowych i międzynarodowych, mieszkańcy polskich i zagranicznych miast, a także osoby ze świata biznesu z Polski i zagranicy spotkają się na Międzynarodowej Konferencji „Innowacyjne ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”.


Celem spotkania będzie wymiana doświadczeń oraz promocji zrównoważonego rozwoju polskich miast przy wsparciu przyjaznych środowisku innowacyjnych rozwiązań stosowanych w miejskiej architekturze. Oprócz wystąpień, debat i wystaw, podczas konferencji nastąpi wręczenie nagród w piątej edycji konkursu ECO-MIASTO.

© CONSTANS PR

Prelegenci z ponad 20 miast Europy
Swój udział w konferencji zapowiedzieli prelegenci z wielu prestiżowych instytucji, w tym m.in. UNEP, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Fundacji Ellen MacArthur, Brytyjskiej Agencji ds. Środowiska czy Paryskiej Agencji Klimatycznej. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się także przedstawiciele wielu polskich i zagranicznych miast, np. Gdyni, Łodzi, Warszawy, Paryża, Strasburga czy Wilna.
 
Wystąpienie wprowadzające do tematyki konferencji przedstawi Jan Dusik, Dyrektor Biura UNEP na Europę. Na temat relacji między zanieczyszczeniem powietrza a stanem zdrowia mieszkańców Unii Europejskiej wypowie się Dorota Jarosińska, reprezentująca Biuro WHO na Europę (WHO Regional Office for Europe). Ekspert Fundacji Ellen MacArthur Łukasz Holec, podzieli się natomiast wiedzą w dziedzinie sposobów wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym w miastach. Udział w konferencji weźmie również Dyrektor Generalna Paryskiej Agencji Klimatycznej, Anne Girault, która poruszy temat zmiany klimatu oraz możliwości minimalizowania negatywnych skutków tego procesu.

Miasta i konkurs ECO-MIASTO
Wydarzenie będzie stanowić niepowtarzalną szansę na wymianę doświadczeń między miastami z różnych regionów Polski i Europy. Swój udział zapowiedzieli prelegenci z miast takich jak Arnhem, Bordeaux, Cascais, Radom, Valenciennes, Ljubljana, Lublin, Saint-Etienne, Wieluń, Piła, Wiedeń, Mediolan, Lizbona, Mannheim czy Amsterdam. Dzięki temu przedstawiciele samorządów mają szansę dowiedzieć się o tym, jakie rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju sprawdziły się już w innych miejscach, i wdrożyć je w miastach, którymi zarządzają. Promowanie dobrych praktyk ośrodków miejskich oraz zachęcanie do ich naśladowania to jedna z głównych idei projektu ECO-MIASTO. Jego częścią jest konkurs dla miast, w którym polskie ośrodki miejskie nagradzane są w kategoriach mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, systemy energetyczne, efektywność energetyczna oraz zieleń a powietrze. W tym roku uroczyste wręczenie nagród odbędzie się właśnie podczas konferencji „Innowacyjne ECO-MIASTO”.

 

© sakura - Fotolia.com
 
Tematem przewodnim odbywającej się w Warszawie konferencji pod nazwą: „Zdrowe środowisko, zdrowi ludzie” jest zrównoważony rozwój miast. Istotą będzie rozstrzygnięcie, jak podnosić jakość życia mieszkańców bez zwiększania presji na środowisko naturalne.

Spotkanie odbędzie się w dniach 8-9 listopada 2017 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizatorami konferencji są: UNEP/GRID Warszawa, ECO-MIASTO oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Ramowy program:


8 LISTOPADA
10.30            Otwarcie konferencji
10.45–13.15 Sesja otwierająca “INNOWACYJNE ECO-MIASTO: zdrowe środowisko, zdrowi mieszkańcy”      
13.15–14.30  ECO-MIASTO – ceremonia wręczenia nagród miastom najlepiej realizującym politykę zrównoważonego rozwoju        
14.30–15.30  Lunch           
15.30–17.00  MIASTO A ZMIANY KLIMATU     
- Jakość powietrza
- Miejska wyspa ciepła i zielone dachy
- Zielona i błękitna infrastruktura
- Zagospodarowanie wody opadowej i zarządzanie kryzysowe
17.00–18.30  Networking – wystawa
 
9 LISTOPADA
9.30–11.00    MIASTO A GOSPODARKA ZASOBAMI
- Efektywne wykorzystanie wody       
- Gospodarka odpadami – Twój odpad, mój surowiec       
- Zrównoważona konsumpcja - nowe modele biznesowe
- Finansowanie zrównoważonego rozwoju miast       
11.00–11.30  Przerwa kawowa         
11.30–13.15  ECO-MIASTO PRZYSZŁOŚCI
- Rozwiązania inteligentnych miast – inteligentny transport (projekt Sharing Cities)
- CLIMATE GROUP: Technologia LED w oświetleniu budynków oraz oświetleniu ulicznym
- Rola mieszkańców w budowaniu zrównoważonego miasta       
- Przydatność i wykorzystanie danych w miejskim planowaniu przestrzennym
13.15–13.30  Podsumowanie i zamknięcie konferencji         
13.30–14.30  Lunch i networking