Jaką choinkę wybrać?

eco dom | 23.12.2014 08:24

 

Choć jutro Wigilia, wielu z nas zakup choinki ma dopiero przed sobą. Dziś krótki poradnik dla tych, którzy nie wiedzą, jakie drzewko wybrać.

Świerk pospolity (polski)
- najpopularniejszy i najtańszy rodzaj choinki w Polsce, być może także dlatego, że występuje w naszym kraju. Poznamy go po krótkich igłach (do 2 cm), przeważnie intensywnie zielonych. Jego zaletą jest z pewnością silnie "leśny" zapach. Niestety, najszybciej ze wszystkich zaczyna zrzucać igły, więc po 2-3 tygodniach jego obecność może zacząć męczyć domowników. Dobrze jest go często podlewać.

Świerk kłujący - poznamy go po nieco grubszych, dłuższych i - jak wskazuje nazwa - mocno kłujących igłach. Nie są tak intensywnie zielone, jak u popularniejszego odpowiednika - można powiedzieć, że przechodzą w szarość. Co prawda świerk kłujący nie pachnie tak intensywnie, jak świerk polski, ale jego zapach również jest wyrazisty. Zaletą jest to, że gubi zdecydowanie mniej igieł, ale zapłacimy za niego więcej.

Sosna - z pewnością ma trzy atuty. Jest wygodna w utrzymaniu, niedroga, a do tego ładnie pachnie. Ma jasnozielone, długie igły (nawet do 10 cm) i mocne gałęzie. Żywiczny zapach sosny na długo pozostanie w pokoju, a sama choinka praktycznie nie będzie zrzucać igieł. 

Jodła kaukaska - ciemnozielonych, szerokich i nieostrych igieł nie sposób pomylić. Uchodzi za dość "elitarną" choinkę, co przekłada się na cenę - niektórzy za takie drzewko życzą sobie nawet 200 złotych. W zamian dostaniemy jednak choinkę o pięknej zielonej barwie, która praktycznie nie zrzuca igieł. Jej widokiem będziemy cieszyć się ponad miesiąc, bo tyle powinna wytrzymać w domowych warunkach. Gdyby szukać wad jodły, to niektórzy wskazaliby na zapach. Drzewko pchnie bardzo delikatnie, a w porównaniu do sosny, jego woń jest praktycznie niewyczuwalna.


Ze swojej strony polecamy wybór choinki w doniczce. Choć jest droższa niż cięta, to gdy zdejmiemy z niej świąteczne ozdoby, nadal może dobrze prezentować się w ogrodzie lub na tarasie. Jednak zanim wybierzemy choinkę w doniczce, warto upewnić się, czy drzewko od początku było w niej uprawiane. Jeśli zdecydujemy się na choinkę z nadleśnictwa lub sklepu ogrodniczego, to z pewnością ma ona szansę przetrwać dłużej niż ta, którą kupimy na sezonowym stoisku lub w hipermarkecie.