Japońskie piękno

po godzinach | 28.03.2015 08:25

Wielkoformatowe fotografie japońskich ogrodów stanęły w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie. Ich autorem jest Stanisław Roszkowski- podróżnik i wielki miłośnik kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Niezwykłe zdjęcia można oglądać do 11 maja.
 
Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć.
 
Jest ich prawie 80. Zachwycają swoją estetyką, prostotą i oryginalnością. Budzą emocje. Mowa o fotografiach ukazujących różnorodność japońskich ogrodów. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu „Różnorodność- potęga życia”. Ma pokazywać egzotyczne ogrody, tak różne od tych, spotykanych w Polsce. Kilka z nich zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
 
Zdjęcia stanowią pewnego rodzaju dokumentację licznych podróży Stanisława Roszkowskiego do Japonii. Początkowo chowane do szuflady, dopiero za namową znajomych autora zostały zaprezentowane szerszej publiczności. Tam, gdzie się pojawiają budzą emocje, prowokują dyskusje na temat estetyki czy troski o środowisko. Wernisaż plenerowej wystawy „Ogrody Japonii” został zorganizowany pierwszego dnia wiosny.
 
To jednak nie pierwsza tak duża i prestiżowa wystawa w ogrodzie botanicznym w Mikołowie. Mieszkańcy Śląska podziwiali już fotografie dzikiej, puszczańskiej przyrody Jana Walencika. Teraz przyszła pora na Japonię.Takie projekty mają edukować, propagują bowiem wiedzę o stanie naszej planety.
 
(kk)