Komunalnicy bohaterami wystawy

Anna Dulak

eco info | 09.03.2018 07:21

Niecodzienny fotoreportaż zaprezentowała grupa ENERIS Surowce na Targach EKOTECH. Pod nazwą „Strażnicy Planety” przedstawiła wystawę o codzienności kierowców śmieciarek i ładowaczy. Jeszcze przez kilka dni będzie ją można oglądać w Urzędzie Miasta w Kielcach.

 

© ENERIS


Galerię otwiera zdjęcie wykonanie o świcie w centrum Kielc, przy ulicy Sienkiewicza. Maciej Boksa z kieleckiego Instytutu Dizajnu oraz 5 fotografów z różnych części Polski towarzyszyli komunalnikom przy ich pracy – przed świtem przy odbiorze odpadów od mieszkańców, przy manewrowaniu śmieciarką w wąskich ulicach, przy odśnieżaniu jezdni w warunkach prawie zupełnie ograniczonej widoczności. Autorzy reportażu dotarli również do miejsc niedostępnych dla mieszkańców – do sortowni, składowisk, nowoczesnych i w ogromnej części skomputeryzowanych instalacji przetwarzania odpadów. Wystawa oferuje więc możliwość zapoznania się z codziennością pracowników służb komunalnych – zarówno dostępną mieszkańcom na co dzień, jak też znaną tylko komunalnikom.


Zdjęcia zostały zaprezentowane podczas XIX Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH. Jeszcze tylko parę dni będzie można zobaczyć ją w hallu na parterze Urzędu Miasta w Kielcach. To właśnie od tamtejszych mieszkańców grupa ENERIS odbiera odpady.

 

© ENERIS


Niemal codziennie mijamy na drodze śmieciarkę, równie powszedni jest dla nas widok pracowników służb komunalnych odbierających odpady spod naszych posesji oraz altan na osiedlach. Mimo że są częścią naszej codzienności, nie do końca zdajemy sobie sprawę, na czym polega ich praca. Właśnie mamy okazję to zmienić - zapraszam do Urzędu Miasta przy ulicy Strycharskiej 6, aby na własne oczy zobaczyć, kim są oraz co robią w Kielcach "Strażnicy Planety" — powiedziała Ewelina Nartowska, Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Wydziału Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem Urzędu Miasta Kielce.


Kielce są pierwszym po stolicy miastem, w którym została zaprezentowana wystawa. “Strażnicy Planety” mieli swoją premierę w listopadzie ubiegłego roku w Sejmie RP. Ekspozycja, prezentowana z okazji 10. Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, stała się pretekstem do zwrócenia uwagi parlamentarzystów oraz opinii publicznej na codzienną pracę pracowników służb komunalnych. W sektorze usług komunalnych, w całym kraju, pracuje niemal 140 tysięcy osób. Otwarciu wystawy partnerowała Sejmowa Komisja ds. Petycji. Organizator wystawy, ENERIS Surowce, planuje jej udostępnienie w kolejnych miastach na terenie całej Polski.

 

© ENERIS

 (mp)