Konie pomagają dzieciom

po godzinach | 14.11.2014 08:12

 

Ma pięć lat piękną grzywę, ogon i kocha dzieci. Koń Parkur będzie pomagać dzieciom z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Zwierzę zamieszkało w szkolnej stajni.

 

Parkur trafił do Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu dzięki akcji Klubu Gaja "Zbieraj makulaturę ratuj konie". Klub Gaja ratuje konie przeznaczone na rzeź, zaniedbane, a także te, którymi właściciele nie mogą się dłużej zajmować. Zwierzęta trafiają m.in. do stowarzyszeń i fundacji zajmujących się hipoterapią oraz gospodarstw, gdzie mają zapewnione dobre warunki i dożywotnią opiekę. Parkur jest już 56 koniem uratowanym przez Klub. Jest też już drugim wierzchowcem, który trafił do Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu.

 

Parkur będzie pracował z młodymi ludźmi. Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu to placówka w której uczą się dzieci niepełnosprawne. Jazda konna jest dla nich niezwykle ważnym elementem rehabilitacji: poprawia koordynację psychomotoryczną, normalizuje napięcie mięśniowe i rozwija poczucie równowagi u osób z zaburzeniami lub uszkodzeniami centralnego układu nerwowego. Kontakt z koniem buduje poczucie własnej wartości, pomaga przełamywać bariery emocjonalne czy psychiczne oraz ułatwia relacje społeczne. Ponadto, zajęcia z końmi nie są postrzegane przez dzieci jako terapia, a przyjemna zabawa, która stanowi ważny element motywujący do innych form rehabilitacji.

 

 

 

Ciekawym aspektem pobytu koni w Sosnowcu jest też fakt, że poza godzinami zajęć szkolnych z konnej przejażdżki mogą korzystać także mieszkańcy miasta. Każdy może przyjśćć, obejrzeć konie i oczywiście poczęstować je marchewką i cukrem.