Kup deskę - ratuj jeże!

eco info | 10.11.2015 11:11

Fundacja Ekologiczna ARKA zainaugurowała ogólnopolską akcję „KUP DESKĘ”. Podczas akcji uczniowie z warszawskich szkół podstawowych dowiedzieli się jak pomagać jeżom i zbudowali dla nich specjalny domek.

 

fotolia 

 

Edukacja i schronienie dla jeży

 

W ramach akcji „KUP DESKĘ” Fundacja Ekologiczna ARKA chce budować domki dla jeży oraz pomagać miłośnikom tych zwierząt w opiece nad nimi. Dodatkowo będzie prowadzić edukację ekologiczną skierowaną do dzieci i młodzieży.

 

Nasza akcja to nowy pomysł na prowadzenie bardzo konkretnej pomocy dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej. Tematyką jest edukacja dotycząca środowiska i zwierząt z którymi mamy do czynienia w miastach i na ich obrzeżach. Podczas tej edycji akcji skupiamy się na pomocy jeżom, które są wyjątkowo ciekawymi zwierzętami, a jednocześnie potrzebują naszej pomocy – mówi Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

 

10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża. Podczas inauguracji akcji w Warszawie zostały przeprowadzone warsztaty edukacyjne nt. ochrony i opieki nad jeżami, a uczniowie ze szkoły podstawowej nr 34 zbudowali specjalny domek, który następnie zostanie umieszczony w ekologicznym ogrodzie.

 

Kliknij i pomagaj, bo je...TO FAJNY ZWIERZ

 

Fundacja ARKA podczas prowadzonej akcji chce zachęcić miłośników zwierząt i ekologii do wpłat niewielkich kwot poprzez system dostępny na stronie www.kupdeske.pl Za zgromadzone środki ARKA planuje jeszcze w listopadzie zbudować kilkadziesiąt domków dla jeży w zainteresowanych tym tematem placówkach oświatowych. Fundacja chce także pomagać miłośnikom jeży w ich ratowaniu i opiece nad nimi.

 

Na stronie www.kupdeske.pl znajdują się informacje z których mogą korzystać placówki oświatowe angażujące się w akcję oraz osoby prywatne zainteresowane tematem. Jest tam umieszczona instrukcja jak samodzielnie zbudować „upcyklingowy domek” dla jeża przygotowana przez dizajnerkę Karinę Haczek.

 

CORAZ MNIEJ JEŻY

Z roku na rok śmiertelność jeży jest coraz większa. Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od trucizn na gryzonie i ślimaki. Natomiast jeże to pożyteczne zwierzęta: zmniejszają liczbę szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków i ślimaków.

 

W ramach naszej akcji przede wszystkim dzieci ze szkół podstawowych będą budowały domki dla jeży z dostarczonych przez nas desek. Jesteśmy przekonani, że więcej się nauczą i bardziej zaangażują jeżeli same zbudują takie schronienia dla zwierzaków potrzebujących pomocy, a następnie znajdą dla nich odpowiednie miejsce w otaczającej przestrzeni – podsumowuje Wojciech Owczarz.

 

W tym roku Fundacja ARKA przeprowadziła już 160 warsztatów w śląskich szkołach w ramach projektu „Jeż fajny zwierz”.

 

ARKA