Laboratorium Bioróżnorodności

do poczytania | 14.05.2015 07:04


 

W Parku Śląskim otwarte zostanie Laboratorium Bioróżnorodności. Jego celem jest pokazanie dzieciom i młodzieży, jak ciekawe jest życie małych stworzeń. Pomoże w tym nowoczesny sprzęt.

 

Laboratorium Bioróżnorodności ma być odpowiedzią na pewien problem. W wielu szkołach edukacja przyrodnicza jest po prostu niezbyt ciekawa. Powodów jest kilka. Po pierwsze - program skonstruowany jest w taki sposób, że nauczycielowi, który musi się go trzymać, trudno przykuć uwagę ucznia. A jeśli już się uda, to na przeszkodzie staje brak sprzętu. Niewiele pracowni posiada urządzenia, które pozwalają poznawać bioróżnorodność przy pomocy doświadczenia.

 

Nowa parkowa atrakcja, której otwarcie planowane jest na 20 września ma być pewną receptą na wymienione problemy. Przede wszystkim dlatego, że będzie dysponować odpowiednim sprzętem. W laboratorium, uczniowie będą mogli korzystać z binokularów czy mikroskopów. Może być to sporą atrakcją, zwłaszcza że binokulary pozwalają oglądać żywe organizmy. Uczniowie będą zatem mogli znaleźć robaczka w parku, dokładnie pooglądać, a następnie wypuścić na wolność. Taka forma zajęć ma szansę powodzenia, bo dzieci na własne oczy zobaczą, jak ciekawy jest świat małych stworzeń w dużym powiększeniu.

 

Na potrzeby nowej atrakcji adaptowany jest budynek, w którym kiedyś mieścił się radiowęzeł. Znajduje się on w samym środku Parku Śląskiego. Zajęcia w parkowym laboratorium dopiero ruszą, ale szkoły już interesują się projektem. Udział w nim będzie bezpłatny, więc budynek starego radiowęzła ma szansę szybko się zapełnić.