Las na wagę złota

po godzinach | 14.09.2015 07:40

Tak do końca chyba nikt z nas nie wyobraża sobie świata bez drzew. Niestety, to możliwe i to przez działalność każdego z nas. Człowiek jako istota wyjatkowo ekspansywnie nastawiona do świata niszczy środowisko naturalne. Co możemy zmienić, by lasy przetrwały kolejne miliony lat?

 

 

Zielone płuca potrzebują wsparcia

 

Lasy dostarczają nam potrzebnego do życia tlenu. Pochłaniają wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia. Stanowią zielony bufor dla każdego z nas. Las, o czym z pewnością czasami zapominamy to także dom dla zwierząt i roślin. W zielonym gąszczu od milionów lat w symbiozie żyją najrózniejsze organizmy. Lasy to także miejsce odpoczynku i relaksu dla każdego odwiedzającego człowieka. Nie zdajemy sobie sprawy jak destrukcyjnie działamy na te zielone płuca świata.

 

Jak możemy zadbać o las?

 

  • przestrzegajmy zasad panujących w lesie. Gdy obowiązuje zakaz wstępu do lasu - nie należy go łamać. To szczególnie ważna zasada podczas suchego lata(np. w tym roku), gdy jedna iskra wystarczy, by spalić setki hektarów zielonego świata
     
  • nie wyrzucajmy śmieci do lasu! Jedna, plastikowa butelka będzie niszczyć las przez setki lat. Wyrzucona do odpowiedniego pojemnika, może być jeszcze raz wykorzystana.
     
  • spacerujmy po lesie tylko wydeptanymi ścieżkami. Dzięki temu rośliny rosnące w lesie będą miały szansę na przetrwanie.
     
  • pomyślmy zanim wydrukujemy kolejną kartkę papieru. Czy to naprawdę konieczne? Do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba ściąć 17 drzew. Z jednego drzewa można uzyskać około 12 tysięcy kartek.

 

W Polsce wycina się około 500 tysięcy drzew rocznie.  To znaczy, ze każdego roku unicestwiamy 1600 ha lasu. pozbawiamy się tym samym 3 500 000 000 litrów tlenu w ciągu doby.