Lato tuż, tuż!

po godzinach | 21.06.2015 07:09

Kiedy rozpocznie się astronomiczne lato? Mamy dobrą wiadomość - to już dzisiaj! Lato rozpoczyna się zawsze w momencie, gdy Słońce wchodzi w znak Raka. W tym roku nastąpi to punktualnie o 12:51! Zaczynamy odliczanie...
Początek astronomicznego lata to także okazja do cieszenia się najdłuższym dniem w roku. Dlatego właśnie dziś, podczas tej najkrótszej nocy na całym świecie odbywa się mnóstwo najróżniejszych imprez: jedne witają lato, inne żegnają wiosnę, a jeszcze inne...mają znaczenie magiczne!
 
Magiczna noc w roku
W zależności od miejsca noc, która dziś nastąpi nazywana jest bardzo różnie: może być nocą Kupały, nocą świętojańską. W krajach anglosaskich mówi się o: Midsummer. Niezależnie od miejsca na świecie najkrótsza noc w roku od wieków ma znaczenie symboliczne, dlatego wiele osób poświęca sen, by właśnie gdy zapadnie zmrok bawić się, tańczyć aż do pierwszego, letniego wschodu słońca. Sięgając do wierzeń ludowych można znaleźć informację, że w magiczną noc szuka się kwiatu paproci, puszcza się wianki na rzece, czy kąpie się w blasku Księżyca. Ciągle jeszcze możemy znaleźć miejsca, gdzie podczas letnich zabaw...wróży się. Informacje pozyskane podczas letniej nocy mają pomóc w planowaniu przyszłości. Czy to prawda? jak wiemy w każdej opowieści znajduje się...ziarenko prawdy.
  
Słońce daje moc
O mocy jaką daje Słońce doskonale wiedzą ci, którzy od wieków w czasie letniego przesilenia wybierają się do Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Ta megalityczna budowla pochodzi z epoki neolitu i brązu. Znajduje się około 13 kilometrów od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire, w południowej Anglii. dziś już wiadomo, że budowla została wzniesiona właśnie w związku z kultem Słońca i Księżyca. Dlatego także dziś do Stonehenge zmierzają rzesze turystów z całego świata, by właśnie tam obchodzić tą najkrótszą noc w roku.
(ek)