Ledowe oświetlenie w każdym domu

eco energia | 16.05.2015 06:55


Ledy wypierają tradycyjne oświetlenie żarowe. Nie wszyscy wiedzą, że zostały odkryte już w latach 60. minionego wieku. Jednak dopiero od kilku lat oświetlenie ledowe robi prawdziwą furorę.

 

Dla oszczędności           


Ich upowszechnienie stało się możliwe za sprawą masowej i coraz tańszej produkcji oraz nieograniczonemu zastosowaniu. Dzięki swojej niezawodności ledy wypierają tradycyjne źródła światła. Ich żywotność szacowana jest na dziesiątki, a nawet setki tysięcy godzin świecenia. Pobór energii diod ledowych w stosunku do poziomu emitowanego światła jest niewielki, poprzez co znacząco obniżają koszt eksploatacji energii elektrycznej. Ponadto w prosty sposób można zmienić barwę emitowanego przez ledy światła. Użytkownicy tego rodzaju oświetlenia zwracają także uwagę na ich estetyczny i nowoczesny wygląd.  


Dla środowiska

 

Dzisiaj trudno wymienić dziedzinę życia, w której ledy nie mają zastosowania. Dzięki minimalnym rozmiarom ledy znajdują zastosowanie niemal we wszelkich urządzeniach codziennego użytku.  W domu największą popularność zyskują w oświetleniu, odbiornikach TV, telefonach komórkowych, komputerach czy kamerach. Diody LED są także powszechnie stosowane przez producentów samochodów oraz w medycynie.

 

Oświetlenie ledowe korzystnie wpływa na środowisko. Charakteryzuje je niska emisja dwutlenku węgla do atmosfery. A to z kolei ma zasadnicze znaczenie w walce z globalnym ociepleniem.