Len wraca do łask!

eco dom | 07.12.2014 08:05Z badań Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu wynika, że len ma działanie antyalergiczne, nie uczula, nie powoduje podrażnień, ma też działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Jest więc doskonałą tkaniną dla ludzi mających problemy ze skórą. Robi się też z niego pościel i prześcieradła antyodleżynowe.
 
 
Dzięki ciekawej fakturze i modnemu, szaremu kolorowi len świetnie sprawdza się zarówno w postindustrialnych loftach, jak i we wnętrzach o charakterze klasycznym. Lniane poduszki, koce i narzuty na łóżko nie tylko nadadzą mieszkaniu modnego wyglądu, lecz także poprawią nastrój jego mieszkańców i zapewnią im spokojny sen. Tkanina ta jest świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących z powodu uczuleń, ponieważ ma właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybiczne.
 
Jeszcze do niedawna len nie był materiałem lubianym przez projektantów wnętrz. Kojarzył się z tkaniną szorstką, nieprzyjemną w dotyku, gniotącą się i trudną w konserwacji. Nowoczesne metody wytwarzania lnu powodują jednak, że len obecnie jest materiałem miękkim, który nie gniecie się tak łatwo, jak kiedyś. Można go prać i prasować w wysokich temperaturach.
 
– Dzięki współczesnym technologiom wytwarzania lnu materiał jest coraz miększy, łatwiejszy w konserwacji, nie gniecie się tak i nie kurczy. W tej chwili kurczliwość dochodzi do 2-5 proc., kiedyś było to dużo więcej, zwłaszcza przy praniu w wysokich temperaturach. W tej chwili można tez farbować len na prawie dowolny kolor. Tkanina cały czas zachowuje swoje właściwości, a wręcz je poprawia – mówi Dorota Orysiak, współwłaścicielka marki Full of Grey.
 
 
Z przędzy lnianej robi się także dzianiny, które mogą pełnić rolę koców czy pledów, jak i mogą służyć jako szaliki lub swetry. Atutem lnu jest także jego kolor – szarość nie wychodzi z mody od kilku sezonów, nosząc lnianą odzież lub dekorując mieszkanie w tej barwie, mamy gwarancję podążania za modowymi trendami. Szarość jest kolorem ponadczasowym, który doskonale pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i bardzo nowoczesnych, wręcz industrialnych.
 
żródło: Newseria