Leśnicy walczą z kornikiem. Niesamowity film!

eco info | 20.01.2016 08:15

Beskidzcy leśnicy od ponad dekady walczą z kornikami, które zaatakowały rosnące tutaj świerki. 
 
Jak leśnicy walczą z kornikiem, jakie są efekty ich starń o odbudowę drzewostanu? Zobacz film z niesamowitymi beskidzkimi widokami!
 
 
Kornik to gatunek chrząszcza, którego główne pożywienie stanowi świerk pospolity. Nic dziwnego, że upodobał sobie lasy w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, gdzie drzewa te stanowią 95% powierzchni całości. Dodatkowo są one starsze i osłabione przez suszę oraz wichury, a takie właśnie preferuje kornik. Szkodliwe działanie umożliwiły mu też grzyby, które rozpoczęły gnicie korzeni, pozwalając owadom ingerować w wysuszoną korę. Najgorsza sytuacja miała miejsce w 2006 r., kiedy wycięto 4 mln metrów sześciennych beskidzkich lasów.

Walka z kornikiem przebiega dwuetapowo: najpierw należy ściąć zaatakowane drzewa, a potem posadzić w ich miejsce nowe okazy. W latach 2006-2009 na walkę z kornikiem przeznaczono około 120 mln zł, a na sadzenie nowych drzew - głównie jodeł i buków – około 60 mln zł.
 
(ja)
 
 

Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach