Lodowy labirynt

eco samorząd | 06.02.2016 17:00

Zakopane ma nową atrakcję turystyczną. W zimowej stolicy Polski powstał największy na świecie kompleks śnieżnych budowli.

Jest to atrakcja przez duże "A". W Zakopanem, vis a vis Wielkiej Krokwi jest labirynt zbudowany w całości ze śniegu. Obiekt robi spektakularne wrażenie. Jego twórcy, Artur Haber i Jarosław Sitarz chcieli pokazać, że Zakopiańczycy mogą mieć coś ze śniegu, co będzie największe na świecie i tak powstał pomysł, aby wybudować ogromną lodową konstrukcję. Dotychczas największy labirynt ze śniegu liczył 1700 metrów kwadratowych i znajdował się w Kanadzie. Górale wymarzyli sobie znacznie większy, bo liczący aż 2,5 tysiąca metrów.
 
Jak to wygląda?
 
Wchodzi się do niego wielkim tunelem wydrążonym w śniegu, który liczy sobie aż 14 metrów długości. Później na odwiedzających czeka przejście długim labiryntem w którym znajduje się wiele atrakcji. Jakich? To już niespodzianka. Według Artura Habera śnieżny labirynt to nie jedyna atrakcja jego zimowego parku rozrywki "SnowLandii". Znajdą się tu też ogromny (wysoki na 14 metrów) zamek ze śniegu z lodowymi sklepieniami oraz tor do jazdy na sankach.
 

Dodatkowo na zwiedzających śnieżno-lodową budowlę czekają dodatkowe atrakcje w postaci różnych przedmiotów zatopionych w lodzie. Do budowy tej niezwykłej konstrukcji pod Tatrami zużyto 60 tys. kostek lodu, które układało 40 osób. Materiał do budowy labiryntu i lodowego zamku wyprodukowały armatki śnieżne rozstawione wokół obiektu. Labirynt w niektórych miejscach ma wysokość dwupiętrowego budynku, a sam tunel - prawie 15 m długości.

Stworzenie budowli na ponad 2,5-tysiącach metrów kwadratowych nie było łatwym zadaniem. Na początku przedsięwzięcia przeszkadzały warunki atmosferyczne. Budowę rozpoczęto z końcem listopada, ale niestety w grudniu przyszło mocne ocieplenie. Było nawet 15 stopni na plusie, więc cały projekt stanął pod znakiem zapytania. Na szczęście przyszły duże mrozy i po świętach dzięki nieustającej pracy 25 stycznia udało się dokonać oficjalnego otwarcia.

Zakopane czeka tylko aż Komisja Rekordów Guinessa wyda góralom specjalny certyfikat potwierdzający, że w Polsce powstała największa na świecie śnieżna budowla. Poprzedni rekord należał do Kanadyjczyków, którzy stworzyli budowlę o 800 metrów kwadratowych mniejszą, niż Polacy w tym roku.
 
Wojciech Legutko, Zakopane