Magda Gessler nakłania do palenia śmieci!

Anna Dulak

po godzinach | 24.11.2016

Program „Kuchenne rewolucje” i jego prowadząca wzbudzają sporo kontrowersji. Tym razem postawa restauratorki wywołała lawinę protestów ekologów. Wszystko przez odcinek z Czeladzi, w którym podczas sprawdzania warunków panujących w restauracji Magda Gessler zauważyła wiele nieużywanych już przedmiotów. Następnie kazała właścicielom zrobić wielkie ognisko i spalić niepotrzebne graty.

Wzięłabym zrobiła duże ognisko i spaliła w pi…du to wszystko. Wywózka kosztuje, a spalenie nie kosztuje nic – przekonywała.

Właściciele poszli za jej radą, zapewne nie zdając sobie sprawy, że popełniają wykroczenie. Za palenie śmieci grozi nawet do 5 tys. złotych kary i 30 dni aresztu.
 
ⓒ noizz.pl

Odcinek wywołał ostrą reakcję w środowiskach proekologicznych. Organizacja Health and Environment Alliance Polska zwróciła się do zarządu stacji TVN oraz producentów programu o zamieszczenie sprostowania dotyczącego spalania odpadów oraz emisję materiału na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi.

Podczas spalania odpadów cały szereg trujących substancji dostaje się do powietrza, którym wszyscy oddychamy. W zależności od tego, co zostanie spalone, substancje te mogą się nieznacznie różnić. Przy spalaniu zawartości kosza na śmieci czy pozbywaniu się zawartości zagraconego podwórka (widocznego w programie), z najwyższym prawdopodobieństwem wyemitowanych zostało wiele związków o charakterze rakotwórczym,  mutagennym czy teratogennym, takich jak formaldehyd, dioksyny, metale ciężkie, chlorowodór czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (takie jak np. benzo(a)piren). Podczas programu można było zauważyć palenie starych gazet i lakierowanego drewna (we wcześniejszej scenie było także widać plastikowe wiadro, które też miało zostać „sprzątnięte”) – czytamy w liście do TVN.
 
Europejska Agencja Środowiska szacuje, że w Polsce ponad 40 tysięcy osób umiera przedwcześnie każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza.
 
 
 
Źródła:
http://healpolska.pl/