Meble z odzysku – ekologiczny design

po godzinach | 16.09.2014 13:45

Ekologiczny styl bycia to moda, która wpływa na kolejne dziedziny naszego życia. Jest to świadomy i odpowiedzialny społecznie wybór. Meble z recyklingu stały się hitem ostatniego sezonu lansowanym zarówno w prasie jak i programach telewizyjnych.
 
 
Recykling to ponowne wykorzystanie odzyskanych surowców wtórnych. Jego zastosowanie zmniejsza koszty realizacji danego projektu, stymuluje wyobraźnię oraz propaguje ekologiczne działania. Istotną kwestią przy meblach z recyklingu jest idea DIY (do it yourself), czyli: można wykonać samemu. 
 
Idealnym przykładem są europalety, które stały się ostatnio krzykiem mody i szturmem zawojowały wnętrza. Ich główna zaleta to cena ( koszt jednej palety to przedział 10-40 zł) oraz możliwości jakie oferują. Idealnie sprawdzą się w roli ramy łóżka, jako stolik do kawy, meble ogrodowe, kanapa, półka na książki oraz wiele innych. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia konstruktora.
 
Kolejnym przykładem są meble z tektury, które wbrew pozorom są bardzo wytrzymałe. Dzięki zastosowaniu falistej tektury, materiał ten jest 10-krotnie trwalszy od zwykłego kartonowego opakowania. Takie meble także są przyjazne środowisku, bo 70% materiału niezbędnego do wyrobu tektury pochodzi z makulatury. Co ciekawe, wyrzuconą tekturę można jeszcze 6 razy przetworzyć. Poza tym tekturowe meble są tanie, wyglądają bardzo efektownie oraz są wyjątkowo lekkie.
 
Wybierając takie meble szanujemy środowisko naturalne, materiały pochodzą z odzysku, zamiast szkodliwych lakierów wykorzystywane są naturalne olejki (olej rzepakowy, wosk pszczeli) lub lakiery na bazie wody. Gwarantują dobrą jakość, bez obciążania środowiska. Dzięki zastosowaniu kreatywnych rozwiązań powstają unikatowe projekty tworząc nowoczesne wnętrze w oparciu o tradycyjne formy.
 
Dominika Matyszczyk