Muszki owocówki w natarciu

eco dom | 01.07.2015 07:17

Lato w pełni, świeże owoce kuszą, by je kupić. Kupujemy, przynosimy do domu i jeszcze zanim my zaczniemy zachwycać się ich smakiem - zrobią to one - muszki owocówki, przekleństwo każdej kuchni.

 

 

 

Wywilżna karłowata - to jej oficjalna nazwa. Domownicy zazwyczaj określają ją najgorszymi przekleństwami. Nie jest to powodowane polskim ubogim językiem, a stopniem zdenerwowania, do którego doprowadzają te małe owady. Kiedy w domu pojawi się jedna owocówka, za chwilę przylecą następne, w ciągu kilku godzin możemy dorobić się nawet kilkuset nieproszonych gości! Jak sobie z nimi radzić?

 

Gdzie owoce - tam i one!

 

Nie jest to do końca prawdą, że muszki owocówki lgną tylko do owoców. Oczywiście słodkie brzoskwinie, nektaryny, banany, czy jabłka to ich ulubione smakołyki. Gdy jeszcze są lekko nadgnite to już naprawdę trzeba się przygotować na atak muszek. Owady upodobały sobie także niektóre warzywa, zioła, czy kwiaty. Nie wzgardzą winem, czy piwem. Jednym słowem lubią...słodkie!

 

Trzeba pamiętać, że owocówki oprócz denerwowania domowników de facto nie szkodzą. Kilka razy naukowcy udowodnili, że muszki przenosiły zarazki ze zgnitych owoców. Działo się to jednak w innym klimacie. Bezwzględnie jednak trzeba myć owoce przed jedzeniem, a gdy w domu pojawią się owocówki, a my znajdziemy jakiś trochę zepsuty owoc - od razu go wyrzućmy - w środku mogą już być jaja muszek.

 

Jak walczyć z muszkami?

 

Jako portal ekologiczny nie zachęcamy do korzystania z chemicznych preparatów. W przypadku owocówek - domowe sposoby w zupełności wystarczą (no chyba, że w naszym domu zagnieździ się kilka tysięcy tych owadów- wtedy nie obejdzie się bez interwencji ekspertów):

 

  • muszki lubią słodki zapach! Na spodek wylewamy trochę octu jabłkowego, dodajemy dwie krople płynu do mycia naczyń(obowiązkowo o owocowym zapachu) i czekamy, aż nasza domowa pułapka zapełni się owocówkami.
  • odkurzacz - gdy widzimy owada traktujemy go ssącą maszyną. Sposób szybki, choć dość kłopotliwy.

 

 

Zazwyczaj usunięcie owoców sprawia, że muszki od razu znikają. Jeśli nie, sposoby przetestowane przez ecocafe.pl powinny pomóc. Pocieszające jest to, że okres aktywności muszek to lipiec- sierpień. Nastanie polskiej, zimnej jesieni sprawia, że muszki szukają innego...cieplejszego klimatu.