Na Śląsku można już ładować pojazdy elektryczne

Anna Dulak

eco info | 19.09.2017 13:37

19 września w Galerii Katowickiej uruchomiono pierwszą na Śląsku uniwersalną stację ładowania samochodów elektrycznych. Uroczystość połączono ze startem platformy GreenGooTM - innowacyjnego ekosystemu elektromobilności, umożliwiającego wypożyczenie samochodów elektrycznych w usłudze "auto na minuty". Przez kolejne dwa dni chętni będą też mogli zobaczyć i usiąść za kierownicą elektrycznych pojazdów.


Dla samochodów elektrycznych zostały przeznaczone 4 miejsca postojowe, zlokalizowane na poziomie -3 podziemnego parkingu. Wyposażono je w dwie podwójne, uniwersalne ładowarki. Galeria Katowicka to pierwsze śląskie centrum handlowe, które zdecydowało się na taki parking. Wraz z uruchomieniem stacji ruszyła także pierwsza tego typu platforma GreenGooTM - innowacyjny ekosystem elektromobilności, umożliwiający wypożyczenie samochodów elektrycznych w usłudze carsharingu. Samochód można wypożyczyć 24/dobę – wystarczy pobrać aplikację i dopełnić formalności, aby komfortowo i ekologicznie dotrzeć w dowolnie wybrane miejsce na terenie aAglomeracji Śląskiej. Platforma GreenGooTM, oprócz umożliwienia wypożyczenia auta elektrycznego na minuty, posiada również szersze funkcje – m.in. wskazuje najbliższe wolne miejsce ładowania czy pozwala na rezerwację ładowania nawet na 10 minut przed przybyciem.


Uniwersalna stacja ładowania pojazdów, uruchomiona pod Galerią Katowicką, do końca roku będzie bezpłatna dla wszystkich korzystających. Z początkiem 2018 planowane są opłaty za ładowanie samochodów „zewnętrznych” – dla użytkowników carsharingu GreenGooTM stacje będą bezpłatne, natomiast zapłacą oni za wynajem samochodu na minuty. Koszt wypożyczenia samochodów: BMW i3, Nissan leaf, Renault ZOE wyniesie 0,99zł za minutę, zaś korzystanie z „klasy premium” i Tesli S będzie równie 3 zł za minutę. Aplikacja GreenGooTM jest jedyną w Polsce, która umożliwia wypożyczenie samochodu Tesla S na minuty.


- Pojawienie się samochodów elektrycznych na naszym parkingu, jak również możliwość ich obejrzenia, to nie lada gratka nie tylko dla fanów motoryzacji, ale dla każdego zainteresowanego poznaniem ekologicznego i ekonomicznego sposobu transportu.  Zapraszamy do odwiedzin – przedstawiciele marki GreenGooTM postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania, związane z poruszaniem się samochodem elektrycznym, jak również opowiedzą o korzyściach płynących z jego użytkowania – mówi Aleksander Poltier, Marketing Manager Galerii Katowickiej.


Brak emisji spalin, niewielkie koszty eksploatacji oraz komfort jazdy to wyznaczniki samochodów z napędem elektrycznym. Punkt ładowania na parkingu Galerii Katowickiej powstał właśnie z myślą o aktualnych, jak i przyszłych użytkownikach tego typu aut. Wyjątkowo, w dniach 19 – 21 września BMW i3 oraz Tesla S zaparkują wewnątrz centrum handlowego – tak, by każdy chętny mógł je zobaczyć i usiąść za kierownicą.


- Rynek samochodów elektrycznych to nasza przyszłość, lepsza przyszłość – z czystszym powietrzem, lepszymi osiągami i grubszym portfelem. Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości ekologiczny transport, oparty w dodatku o współdzieloną mobilność, wydobędzie się z wąskiej niszy i stanie się mocną alternatywą dla tradycyjnych pojazdów. Właśnie w tym celu, w Galerii Katowickiej jako pierwszej, zainaugurowaliśmy projekt GreenGooTM, który ma przyczynić się do rozwoju infrastruktury dla samochodów elektrycznych, poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach oraz licznych udogodnień w codziennym życiu wielu osób – podsumowuje Krzysztof Gawałek, Prezes Zarządu Transporters SA.


Użytkowanie samochodu elektrycznego niesie ze sobą wiele korzyści związanych także z komfortem poruszania - możliwość jazdy buspasami bez konieczności stania w korku, darmowe parkingi w strefach płatnego parkowania w największych i najbardziej zatłoczonych miastach. Dodatkowo, system carsharingu pozwala na współdzielenie kosztów i korzystanie z samochodu tylko wtedy, kiedy jest on rzeczywiście potrzebny.