Nad morze, tanio szybko i eko!

eco samorząd | 31.07.2015 08:26

Wakacje to czas nie tylko słodkiego lenistwa i plażowania, ale również korków na drodze krajowej numer 7, którą z Elbląga można dojechać na morze. Dojazd do Stegny czy Krynicy Morskiej często wydłuża się z kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Redakcja elblag.net znalazła ciekawą alternatywę. To Żuławska Kolej Dojazdowa.
 
Fot. Grzegorz Fey/ kolejzulawska.pl
 
Wszyscy to znamy: upał, dzieci w samochodzie, korek od Elbląga aż po Stegnę. Nasz cel: spędzenie weekendu czy wręcz jednego dnia na plaży. Toczymy się więc w naszym aucie, które zaczyna przypominać nie środek transportu, a grill na kółkach. Znamy to. 
 
Alternatywą jest Żuławska Kolej Dojazdowa, którą można dotrzeć do Stegny z Nowego Dworu Gdańskiego. Kursuje ona codziennie, od 27 czerwca do 30 sierpnia. Pasażerów z Nowego Dworu Gdańskiego zabiera o godzinie 8:30, wrócić można o 19:20. Kurs w jedną stronę trwa około 40 minut. Bilet normalny kosztuje 6,00 zł, honorowane są wszystkie ulgi (szkolny -37%, studencki -51%, dzieci do lat 4 bezpłatnie), sprzedawany jest wyłącznie w pociągu, przez drużynę konduktorką. Wystarczy zająć miejsce, a konduktor sam przyjdzie i sprzeda nam odpowiedni bilet. Istnieje również możliwość zakupu biletu przez aplikację moBILET. Co więcej: zarząd kolei udostępnia bezpłatny parking dla samochodów w Nowym Dworze Gdańskim.
 
Ze Stegny możemy również pojechać do Jantaru, Mikoszewa oraz Sztutowa. Jeżeli na plażę w Stegnie nie chce się nam iść, zawsze możemy skorzystać z wakacyjnego transportu – melexa. Koszt 3 zł od osoby.
 
Trasa pomiędzy Nowym Dworem Gdańskim a Stegną to prawdziwy raj dla oczu. W otwartych wagonach można podziwiać piękny krajobraz Żuław... i pomachać stojącym w korkach kierowcom!
 
Więcej informacji? Facebook'owa strona Kolei oraz strona www
 
elblag.net/ Bartłomiej Ryś