Nie wyrzucaj! Wymieniaj

po godzinach | 10.06.2014 07:25

 

Sposobów na pozbywanie się ubrań jest kilka. Trudno znaleźć badania na ten temat, ale w ciemno można stawiać, że najwięcej ciuchów ląduje na śmietniku. Dziś przedstawiamy jednak inną metodę na uszczuplenie naszej garderoby.


Niestety, po wyciągnięciu z szafy znoszonej koszulki, wielu z nas po prostu wyrzuci ją na śmietnik. Gdy nie zainteresują się nią bezdomni, może trafić na wysypisko, by tam przez długi czas ulegać rozkładowi. Być może zachowamy się inaczej, gdy w naszej okolicy znajduje się jeden z pojemników na ubrania, które na ulicach stawia PCK (coraz częściej). My proponujemy jeszcze inny sposób. Zamiast pozbywać się starych ubrań, rozejrzyjmy się za możliwością ich wymiany!
 

Z bogatego Zachodu


Najciekawsze w tym wszystkim jest miejsce, w jakim narodziła się moda na wymianę ubrańi, czyli tzw. swap. Otóż kilka lat temu przyszła ona zza oceanu, gdzie – mogłoby się wydawać – poziom konsumpcji skłania raczej do tego, by kupować niż wymieniać ubrania. Być może było tak jeszcze jakiś czas temu, jednak kryzys ekonomiczny potrafił zmienić kilka zachodnich przyzwyczajeń.


Swap po polsku


Co leży u podstaw coraz większej popularności spawowych imprez także w naszym kraju? Na pierwszym miejscu na pewno jest oszczędność, ale też wymiar społeczno-towarzyski. Podobnie jak w popularnych „ciucholandach” można tam spotkać prawdziwych entuzjastów ubrań z odzysku. A gdy w jednym miejscu spotka się ich wielu – rozmowom o modzie może nie być końca.


Gdzie wymieniać?


Po pierwsze – warto sprawdzić, czy w naszej okolicy ktoś przypadkiem nie organizuje imprezy tego typu. Szansa, że na nią trafimy jest spora, bo takich inicjatyw jest coraz więcej. Od wydarzeń organizowanych przez pasjonatów mody, po galerie handlowe. Te ostatnie nieco przerobiły pomysł i łączą akcje wymiany ubrań z imprezami charytatywnymi. Przykładowo: oddajemy kilogram ciuchów na cel charytatywny, a w zamian zyskujemy kilka złotych rabatu w jednym z sieciowych sklepów. No właśnie - także popularne „sieciówki” idą w podobnym kierunku. W ramach jednej z akcji można przynieść do sklepu znoszoną część garderoby. Klient otrzymuje od sklepu zniżkę na zakup nowej, a zużyta trafia do recyklingu.


Interesujących pomysłów może być oczywiście więcej. Czekamy na nie pod adresem: redakcja@ecocafe.pl. Ciekawe inicjatywy na pewno znajdą swoje miejsce na naszym portalu!