Nowa stacja dla autobusów na gaz

eco firma | 26.10.2016 11:24

Częstochowskie MPK oddało do użytku najnowocześniejszą w kraju stację tankowania CNG. Inwestycja jest efektem umowy między MPK a Górnośląskim Zakładem Obsługi Gazownictwa z Zabrza. Firma będzie dostarczać gaz CNG do Częstochowy przez 10 lat (przez ten okres będzie to ok. 16 mln metrów sześciennych tego ekologicznego paliwa). Stacja dostępna na razie do użytku wewnętrznego MPK docelowo, po uzyskaniu stosownych pozwoleń będzie służyć także klientom indywidualnym. Instalacja składa się m.in z 10 stanowisk z dystrybutorami. Dwa do wolnego i osiem do szybkiego tankowania. 
 
– Ma także dwie duże sprężarki o wydajności 800 metrów sześciennych na godzinę każda, do tego duży magazyn na 60 butli (jedna ma pojemność 150 l). To jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji w Polsce – uzupełnił podczas uroczystego otwarcia obecny na spotkaniu Leszek Piłat, wiceprezes GZOG.
 
 
Inwestycja jest uzupełnieniem poprzednich, proekologicznych działań częstochowskiego MPK. – Mamy do czynienia ze swoistym hat-trickiem. Najpierw kupiliśmy dzięki stuprocentowej dotacji 40 prototypowych autobusów hybrydowych, następnie wybudowaliśmy nową halę do obsługi autobusów, której zazdroszczą nam w innych miastach, a teraz oddajemy stację CNG. Dzięki temu częstochowianie będą wdychać czystsze powietrze, a my realizujemy naszą dewizę „MPK czyli Moja Przyjazna Komunikacja” – pokreślił prezes zarządu MPK w Częstochowie, Roman Bolczyk. 
 
Razem z budową stacji kontrakt z zabrzańskim GZOG opiewa na 52 mln zł.
 
(mpk)