Odkurzacze a ekologia

eco dom | 30.06.2015 06:59

Unia Europejska potrafi zaskoczyć swoich mieszkańców i nie raz już to udowodniła. Ślimak rybą lądową? Marchewka owocem? Prosty banan to nieprawdziwy banan? To tylko kilka pomysłów unijnych urzędników, które częściej wzbudzają śmiech niż szacunek.
 
Tym razem Unia wydała dyrektywę, która ma polepszyć stan naszego środowiska i zredukować ilość zużywanej przez nas energii. Po likwidacji żarówek 100W przyszedł czas na odkurzacze. Od 1 września tego roku ich moc nie może przekroczyć 1600W, a sam sprzęt musi posiadać specjalne etykietki informujące o jego podstawowych parametrach: klasie energetycznej, poziomie hałasu i emisji kurzu. Przedstawione informacje mają pomóc kupującym w wyborze najlepszego dla nich modelu. Jednocześnie odkurzacz będzie musiał spełniać rygorystyczne normy: skuteczność usuwania kurzu i brudu z dywanów musi przekraczać 70%, a z powierzchni twardych 90%.
 
© Constantinos  
 
Dla przeciętnego konsumenta oznacza to, że dostanie sprzęt o dużej efektywności, który w dodatku jest ekologiczny i pobiera mniej prądu niż poprzednie modele. Same plusy. Trochę inaczej wygląda to z perspektywy producentów. Wprowadzona dyrektywa może mocno skomplikować sytuację niektórych firm, które nie żyły z ekologią w symbiozie. Producenci będą musieli nieźle się nagłowić, by spełnić wszystkie wymagania i nie wprowadzić na rynek bubla, który po kilku użyciach zakończy swój żywot. W innym przypadku ich produkty zostaną przeznaczone na rynki poza Unią Europejską, czyli do Azji i Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony decyzja unijnych urzędników może zmobilizować inżynierów i centra badawcze do wprowadzania innowacji w swoich projektach.
 
Oczywiście, ilu zwolenników tylu przeciwników. Już pojawiają się głosy, że zmniejszona moc odkurzaczy oznacza słabszą skuteczność, co grozi kilkukrotnym odkurzaniem i wzrostem poboru prądu. Dodatkowo pozostały na dywanie kurz ma być zagrożeniem dla alergików i astmatyków. Jednak największą wadą unijnej dyrektywy ma być z założenia wyższa cena ekologicznego sprzętu. Eksperci w tej dziedzinie twierdzą, że jeśli nawet cena wzrośnie, to zakup odkurzacza szybko się zwróci w niższych rachunkach za prąd oraz dłuższym czasie użytkowania.
 
To nie ostatnie słowo Unii w tym temacie. W 2017 roku zaczną obowiązywać nowe limity dla odkurzaczy – ich moc zostanie obniżona do 900W.
 
Paulina Budna