Park Linearny ma zmienić wizerunek Zagłębia

eco energia | 21.08.2014 07:11

 

Zagłębie Dąbrowskie przez wiele lat koncentrowało się wyłącznie na przemyśle ciężkim, zaniedbując tereny zielone. Od pewnego czasu włodarze zagłębiowskich miast starają się odwrócić ten proces. Chcą pokazać, że węgiel i stal to nie jedyne, co mają do zaproponowania mieszkańcom.

 

Projekt pod nazwą "Park Linearny" to wspólna inicjatywa Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Będzina, Sławkowa, Siewierza oraz gminy Psary. Chodzi o zrewitalizowanie obszaru funkcjonalnego doliny rzek Przemszy i Brynicy. Oznacza to, że rewitalizacji poddane zostaną tereny, które najbardziej tego potrzebują, lecz dotąd nie doczekały się pomocy ze strony miast i gmin.

 

Wyznaczony zostanie tzw. “korytarz ekologiczny”, który ma łączyć wszystkie miasta uczestniczące w projekcie. Na przełomie czerwca i lipca odbyły się badania ankietowe wśród mieszkańców, które miały na celu zgromadzenie pomysłów i oczekiwąń. Poruszano najprostsze sprawy – m.in. rozmieszczenia ławek w parku, przebiegu ścieżek rowerowych czy ułatwień dla niepełnosprawnych.

 

Do końca sierpnia potrwają konsultacje społeczne. W czasie spotkań pomysłodawcy przedstawią mieszkańcom ideę projektu i spróbują ustalić wspólny plan działania. Finalnie, na zakończenie cyklu spotkań, powinien pojawić sie ostateczny obraz tego, co mieszkańcy i samorządowcy będą chcieli uzyskać na zielonych terenach. Stąd już niedaleko do realizacji założeń. We wrześniu po raz kolejny odbędą się badania ankietowe. Będą prowadzone zarówno przez internet, jak i bezpośrednio wśród mieszkańców.

 

“Park Linearny” ma w założeniu zmienić sposób postrzegania Zagłębia i przedstawić je jako atrakcyjny teren. Czy rzeczywiście tak będzie? Pierwsze efekty mamy zobaczyć za dwa lata.Paulina Budna