Pompa ciepła, kominek czy piec?

eco dom | 28.11.2015 06:30

W polskiej strefie klimatycznej sezon grzewczy jest długi. Jak zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a jednocześnie zadbać o ekologiczne rozwiązania grzewcze?
 
fotolia.pl
 
Strategia obniżenia kosztów ogrzewania musi być przemyślana już na etapie budowania domu.  Na przykład mury budowane z cegły nie sprzyjają energooszczędności. Dobrym sposobem jest budowanie domu z prefabrykatów. To technologia nowej generacji, gwarantująca solidne konstrukcje i wykonanie. 90% grubości ściany stanowi w tym przypadku ocieplenie. 
 
Czym ogrzewać?
 
W ostatnich latach modne stały się kominki z płaszczem wodnym, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Jeśli inwestor decyduje się na zinstalowanie pompę ciepła, to nie ma sensu montowanie kolektora słonecznego, bowiem korzystając z pompy ciepła, ciepła woda jest prawie za darmo. Dobrym rozwiązaniem jest też kolektor słoneczny. Koszt instalacji niewielkich rozmiarów wynosi ok. 10 tys zł. Trzeba jendak pamiętać, że zapewnia on ciepłą wodę głównie między kwietniem, a wrześniem ze względu na liczbę godzina słonecznych w ciągu dnia. Kolektorów słonecznych można także użyć do wspomagania ogrzewania budynku. Warunkiem, by udało się to zrealizować jest zwiększenie ich powierzchni.
 
Energia słoneczna jest powszechnie dostępna, ale w południowych regionach Polski nasłonecznienie jest większe i tam instalacja kolektorów słonecznych jest bardziej opłacalna. Optymalne wykorzystanie kolektorów jest zależne od pory roku, dlatego nie mogą stanowić one jedynego źródła ciepła. Z kolei kominek z płaszczem wodnym nie może być jedynym źródłem ciepła i ciepłej wody ponieważ wymaga tak jak piec na węgiel, stałej pracy i nadzoru, co zwłaszcza wiosną i latem może być kłopotliwe.
 
fotolia.pl
 
Na popularności zyskują też pompy ciepła. Urządzenie wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła i zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej. Takie rozwiązanie ma zastosowanie zarówno w ogrzewaniu pomieszczeń, jak i wody. Kosztownym, ale skutecznym rozwiązaniem są pompy ciepła, które wykorzystują energię pochodzącą z gruntu lub powietrza będącego źródła ciepła. Najlepiej, gdy pompa jest skorelowana z nisko temperaturowym ogrzewaniem podłogowym w całym domu.
 
fotolia.pl
 
,,Eko groszek” nie jest eko
 
W Polsce nadal popularne jest ogrzewanie węglem lub jego odmianami. Warto jednak pamiętać, że tzw. "eko groszek" z ekologią nie ma nic wspólnego.
 
Jeśli ogrzewanie ma być ekonomiczne, poza samym wyborem paliwa opałowego warto zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń zawartych w projekcie. Można obniżyć koszt wykorzystania energii cieplnej, rezygnując z ogrzewania pomieszczeń, które tego nie wymagają: piwnic, pomieszczeń gospodarczych czy garażu. Należy jednak dobrze ocieplić ścianę dzielącą strefę mieszkalną i garaż. Warto także zadbać o automatyczną regulację ogrzewania, która uchroni przed przegrzewaniem pomieszczeń oraz nadmiernym wychłodzeniem domu podczas nieobecności mieszkańców. W budynku wielorodzinnym, gdzie najczęściej stosuje się ogrzewanie gazowe można zadbać o własną kieszeń, a jednocześnie ekologię, poprzez wietrzenie pomieszczeń i skręcanie kaloryferów w miejscach, gdzie aktualnie się nie przebywa lub przed wyjazdami.
 
Agnieszka Pollak-Olszowska