Prezydent Komorowski: Sadźcie drzewa!

eco energia | 14.06.2014 11:02

Kolejny „Dąb Wolności“ zasadzony w Wiśle. Drzewo pochodzące ze szkółki Lasów Państwowych wkopał w ziemię Prezydent Bronisław Komorowski. Sadzenie„Dębów wolności“ ma upamiętniać odzyskanie w 1989 roku suwerenności przez Polskę oraz uczcić 90-lecie utworzenia Państwowego Gospodarstwa Leśnego – Lasów Państwowych.Drzewo zasadzone przez Prezydenta to 10 letni dąb szypułkowy wyhodowany w Katowicach. - To silne drzewo, które nie wymaga specjalnych warunków do dalszego wzrostu i rozwoju. Wystarczy zasadzić i podlać - będzie rósł co najmniej 700 lat, bo to długowieczne drzewo -powiedział portalowi ecocafe.pl Bogdan Gieburowski wicedyrektor ds. gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Niektóre dęby tego gatunku osiągają nawet 43 metry wysokości, a średnica pnia dochodzi do 3 metrów.

 

Pierwsze „Dęby wolności“ Prezydent zasadził w kwietniu: w Warszawie, Wadowicach oraz Łodzi. Przy okazji uroczystości w Łodzi prezydent zachęcał do sadzenia drzew. - Sadźcie dęby i inne drzewa naszej polskiej wolności. Bo jest się z czego cieszyć, o czym pamiętać, jest z czego być dumnym. Jednocześnie jest o co dbać, pielęgnując, aby ta wolność rozwijała się z korzyścią dla nas wszystkich – mówił Bronisław Komorowski. W piątek "Dąb Wolności" został zasadzony na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach.Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju. Rosną na obszarze 9,1 mln ha. Z kolei dęby stanowią zaledwie 6% wszystkich rosnących w naszym kraju drzew.

Akcja sadzenia „Dębów Wolności”, to wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP oraz Lasów Państwowych. Nawiązuje ona do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” po pierwszej wojnie światowej w latach 1918-1928.


(dam)